A vármegyére is kiterjesztenék az iskola-egészségügyi szűrővizsgálatokat

Az új tanévvel az iskola-egészségügyi szűrővizsgálatok is elkezdődtek a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) Pósa utcai központjában. A Debreceni Egyetem, a város és a DAEFI együttműködésében működő programban évente mintegy tizennégyezer diák szűrését végzik el. A tervek szerint a szűrőprogramot a jövőben vármegyei szintre is kiterjesztenék.

-    Debrecen rendkívül szenzitív város, hiszen nagyon sok energiát, forrást és szervezeti hátteret biztosít a gondoskodáspolitika megfelelő szintre emeléséhez. Ennek az egyik legjobb példája az a tevékenység, amit a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet végez. Immár ötödik éve működik a Pósa utcán az a szűrőközpont, amely rendkívül fontos szerepet tölt be a debreceni gyermekek egészségének megőrzésében – emelte ki Papp László polgármester a Pósa utcai központban tartott sajtótájékoztatón. 

Papp László hozzátette: a város, a Debreceni Egyetem és a DAEFI együttműködésében egy olyan szűrőprogram működik, amely meggyőződése szerint az egész ország számára mintaértékű kezdeményezés.

Évente mintegy tizennégyezer diák egészségügyi szűrését tudják elvégezni különböző szempontoknak megfelelően. 
Az iskoláskorúak körében minden második évben vizsgálják például a látást, a testsúlyváltozást, a szív- és érrendszeri állapotot. Az eredmények felhívták a figyelmet arra, hogy a Mozdulj, Debrecen! iskolaprogramnak még inkább fókuszálnia kell a gyerekek mozgására, sportolására. A polgármester elmondta: a megye más települései is érdeklődnek a szűrőprogram iránt, ezért azt a tervek szerint vármegyei szintre is kiterjesztik.  

-    A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézete hiánypótló munkát végez, hiszen nagyon fontos, hogy korai állapotban kiszűrjék azokat a betegségeket, amelyek még idejében felismerve kezelhetőek, illetve visszafordíthatók.  Fontos az is, hogy a program keretében a gyerekek megtanulják, hogyan lehet egészségesen élni. Úgy vélem, a város és a Klinikai Központ összefogásával nem csak Magyarországon, de Európában is egyedülálló kezdeményezés indulhatott el, mely segítséget nyújt ahhoz, hogy a fiatalok egészségesek maradjanak és egészséges felnőtté váljanak – hangsúlyozta Papp Mária, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ orvosszakmai alelnöke. 

Széles Diána alpolgármester többek között arról ejtett szót, milyen fontos egy olyan iskolaegészségügyi rendszer kialakítása, ahová a gyerekek szorongás nélkül, szívesen járnak, mert érzik, hogy az róluk szól, az ő érdekeiket szolgálja. Az alpolgármester kitért arra is, hogy a szűrőprogram vármegyei hatókörűvé való kiterjesztésén túl abban is gondolkodni kell, hogy az regionálissá váljon.   

Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója a program múlt tanévi tapasztalatait ismertetve elmondta, hogy összesen 13247 gyereket vizsgáltak meg. Kiemelte, hogy a szemészeti szűrés eredménye romlott, az iskolapadokban ülő gyerekek egyharmada nem lát jól, a romló tendencia ellen mindenképpen megoldást kell keresni. 
Az EKG-eredmények viszont javuló tendenciát mutatnak, de arányaiban még mindig sok a gond. Az elmúlt öt évben összesen tizenhét, életveszélyes szívritmuszavarral élő Wolff-Parkinson-White-szindrómás gyereket szűrtek ki, akiknél később műtétre volt szükség. Mintegy hatszáz azoknak a más típusú szívritmus-problémával küzdő gyerekeknek a száma, akik a szűrés eredményeként hathavonta rendszeresen járnak kardiológiai vizsgálatokra. A DAEFI igazgatója kiemelte, hogy az előző évhez viszonyítva valamelyest nőtt az elhízási arány, a szűrésben részt vett gyerekek 40 százaléka elhízott, 13-15 százalékuk pedig súlyosan elhízott. Papp Csaba szerint a mozgás, illetve az életmódváltás további népszerűsítésére van szükség ezen a területen. 

Sajtóközpont