- Az, hogy az EMBO itt tartja most ezt a rendezvényt, azt is mutatja, hogy elismerik a Debreceni Egyetem kutatásetika terén tett erőfeszítéseit. Az intézmény már nagyon régen megfogalmazta a tudományos kérdésekkel kapcsolatos Etikai Kódexét, ami mindenki számára hozzáférhető. A PhD-hallgatóknak kötelező kurzusként tartjuk a tudományetikával kapcsolatos előadás-sorozatot. Emellett számos szabállyal próbáljuk kizárni azt, hogy itt etikátlan kutatások előforduljanak – ismertette Csernoch László tudományos rektorhelyettes.
A kutatásetikai kurzust fiatal, pályakezdő laborvezetőknek szervezték, akik önálló kutatócsoport kialakítását tervezik.
- Sok olyan apró részlet van, ami egy laborban a csoportvezető feladata, felelőssége. Kezdve a jegyzőkönyvvezetéstől, a megfelelő analizáló, kiértékelő módszerek alkalmazásáig, de nekik kell figyelni arra is, hogy a publikálásnál azokat tüntessék fel, akik valóban részt vettek a kutatásban. Az ő munkájukat is segítjük ezzel a kurzussal – mondta a hirek.unideb.hu kérdésére Benkő Szilvia, az Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézetének adjunktusa.
A rendezvény első részében a résztvevők előadásokat hallhattak többek között arról, hogy a Debreceni Egyetem milyen szabályokat alkalmaz a kutatásokban, a humán kísérletek engedélyezésének folyamatáról és debreceni gyakorlatáról, valamint nemzetközi kitekintést is kaphattak. Az EMBO két munkatársa az eredmények publikálásának elveiről beszélt.
- A kutatás napjainkra egy iparággá vált, amelynek bizonyos szabályai vannak, és ezeket be kell tartani. Olyan szabályoknak akarunk megfelelni, amit a nemzetközi kutatói közvélemény létrehozott, melyek segítségével maximálisan tudjuk biztosítani azt, hogy az eredmények hitelesek, reprodukálhatók legyenek – hangsúlyozta Nagy László, az Általános Orvostudományi Kar Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet egyetemi tanára.
Az előadásokat követően kiscsoportos gyakorlatokon konkrét esetek megbeszélésére is lehetőség volt a Kenézy Villában tartott csütörtöki kurzuson.
Sajtóiroda - CzA