A február 16-án megrendezett „From national to international” című sportszakmai eseményen hazai és külföldi szakemberek részvételével ismertették azokat a fejlesztéseket, beruházásokat, amelyek Magyarországot a sport központi helyszínévé teszik. Az eseményt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyitotta meg.
A világkiállításra a sportinnovációban érdekelt technológiai cégek mellett a Testnevelési Egyetem, a győri Széchenyi Egyetem és a Debreceni Egyetem kapott meghívást, mindhárman bemutathatták intézményeiket és a sporttal, valamint a sportgazdasággal kapcsolatos innovatív tevékenységüket.
A Debreceni Egyetem és Debrecen város szerteágazó sportszakmai munkáját Dékán Tamás, a Magyar Sport- és Életmódfejlesztési Klaszter ügyvezetője ismertette a „Sport-rendszer-innováció a Debreceni Egyetemen” című előadásában.
A rendezvényen tartott szakmai egyeztetések során Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja bemutatta a sporthoz kapcsolódó egyetemi képzéseket, az intézmény folyamatosan fejlődő-bővülő sportinfrastruktúráját, valamint a Debreceni Egyetem egyedülálló és innovatív sportstratégiáját, melynek középpontjában a hallgatók, a rendszeres testmozgás, a sporttudományos kutatói és oktatói tevékenység, illetve a szabadidő- és versenyport áll.
- A Debreceni Egyetem egy olyan felsőoktatási intézmény, ahol a sport nem csak a kikapcsolódást szolgálja, hanem szimbiózisban van az oktatói és a tudományos munkával. Interdiszciplináris terület, hiszen a testnevelő szak több karon is működik párban valamilyen másik képzéssel, nálunk van az országban egyedüliként sportmérnök képzés. A sporttal kapcsolatban is fontos a rendszer szerves részét képező tudományos háttér, ezt igazolja, hogy Sporttudományi Koordinációs Intézet is működik az egyetemen, amely összefogja a sporthoz kötődő kutatásokat. Egyedülálló módon intézményünkben működik az ország egyik legrégebbi sportklubja, mely éppen most bővült egy tradicionális sportággal, így újra van vívószakág a DEAC-ban. A sport stratégiai terület, mely fontos szerepet játszik az egyetemi fejlesztések tervezésekor - fogalmazott a kancellár.
Bács Zoltán a fejlesztések sorából egyebek mellett kiemelte a nemrég átadott új tornacsarnokot, a napokban kialakított vívótermet, a néhány éve felépített teniszcentrumot, a csapatsportoknak rendszeresen otthont adó Debreceni Sporttudományi Oktató Központot, valamint a DEAC-pálya körül már elkészült és folyamatban lévő fejlesztéseket.
Az eseményen a résztvevők együttműködési lehetőségekről is egyeztettek.
A konferencia részeként megalakult a FIFA Puskás-díjasok Klubja, amely az Alzheimer-kór elleni küzdelmet tűzte ki célul. A létrehozását Szöllősi György, a Puskás-ügyek nagykövete, a Nemzeti Sport főszerkesztője jelentette be. A Puskás Ferenc emlékének ápolására 2009-ben alapított kitüntetés eddigi tizenhárom díjazottjának többsége már jelezte, hogy csatlakozik a klubhoz.
Sajtóiroda - BZ
A Debreceni Egyetem innovatív sportstratégiáját, sportinfrastrukturális és sportgazdasági fejlesztéseit, a DEAC szervezeti felépítését, működési modelljét és eredményeit ismerhették meg a Dubai Világkiállítás Magyar Pavilonjában megrendezett Puskás-nap résztvevői.