Az idősekkel való gondoskodás és törődés több kell, hogy legyen, mint az életkorból adódó egészségügyi, mentális problémáik kezelése – egyebek mellett erre hívták fel a figyelmet a Debreceni Egyetem Egészségügyi Kara által szervezett „Generációk életvezetése” című konferencián szeptember 5-én.
Bartha Elek, az egyetem oktatási rektorhelyettese megnyitó beszédében kiemelte: olyan komplex problémáról van szó, amely nemcsak a társadalom minden tagja számára jelent kihívást, hanem a felsőoktatási intézményeknek is küldetésük, hogy hozzájáruljanak a megoldáshoz.
- Az ország legszélesebb képzési spektrumát kínáló Debreceni Egyetem képes arra, hogy számos más oldalról is próbálja meg a maga tudását hozzáadni az idősödő társadalom problémáinak kutatásához és kezeléséhez – fogalmazott Bartha Elek.
Megjegyezte: az Egészségügyi Kar a maga közismerten innovatív működéséből adódóan, szakembereivel és infrastrukturális hátterével, valamint újabb képzések bevezetésével hozzájárulhat az időskori biztonság megteremtéséhez.
A csaknem 200 fős konferencián egyik kiemelt célja volt, hogy a kar kutatói tevékenységének és nemzetközi kapcsolatrendszerének köszönhetően megszerzett tudásanyagot megossza az szociális ágazatban dolgozókkal, ezzel is segítve szakmai tevékenységüket.
A szakemberek előadásokat hallhattak egyebek mellett a szépkorúakat érintő alapszolgáltatás új útjairól, valamint az időskori biztonság megteremtéséhez kapcsolódó szakmapolitikai kérdésekről. Erről Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár tájékoztatta a résztvevőket, aki előadásban kitért az Egészségügyi Karon idei szemeszterben induló Életvezetés koordinátor (navigátor) szakirányú továbbképzési szak jelentőségére.
- Az időskorúak biztonságérzete nagymértékben nő, ha a szociális ellátó rendszerben van egy olyan személy, aki segít eligazodni a 21. században. Ilyen szereplő alapvetően még nincs, ezért van helyük és szerepük az Egészségügyi Kar képzéseiből kikerülő szakembereknek. Ennek a képzésnek a tanulságait át kell majd vinni a szociális ellátó hálózatba – hangsúlyozta az államtitkár.
Az idősödő társadalom helyzetéből származó problémák megoldásában a kar, illetve az ország első és egyetlen öregedéskutatással és -oktatással foglalkozó Gerontológia Tanszéke jelentős feladatot vállal.
Semsei Imre dékán arról tájékoztatott, hogy Egészségügyi Karon a kiterjedt gerontológia oktatás már alapszinttől egészen a doktori fokozatig terjed magyar és szeptember már angol nyelven is.
Kiemelte, hogy a kutatás és a képzési paletta bővítése központi szerepet kap, ennek jegyében valósult meg az Életvezetés koordinátor (navigátor) szak, és jött létre kar egyik legnagyobb beruházása, a Molekuláris Gerontológiai Kutató Laboratórium.
Sajtóiroda-MM