Újabb partner a mérnökképzésben

Az oktatásra és a kutatásra is kiterjedő együttműködési szerződést kötött a Debreceni Egyetem és a városban új üzemet létesítő német thyssenkrupp ipari és technológiai csoport. A vállalat és az intézmény vezetői hétfőn írták alá a megállapodást.

- A Debreceni Egyetem hagyományos orvos-, agrár- és tudományegyetemi profilja mellé – saját stratégiai célkitűzéseihez és a régió munkaerő-piaci igényeihez igazodva – magas színvonalú műszaki egyetemi képzést akar kialakítani, hogy a mérnökképzés kelet-magyarországi fellegvárává válhasson. Ebben a törekvésben jelent meghatározó lépést a thyssenkruppal való szerződéskötés. Fontos, hogy a német cég nemcsak képzőhelyként, illetve munkaerőforráséként tekint a Debreceni Egyetemre, az együttműködés ugyanis kitér a kutatásfejlesztésre, és az intézményre mint innovációs forrásra is számítanak – hangsúlyozta Pintér Ákos, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese az együttműködés január 22-ei aláírása alkalmával.

Pintér Ákos hozzátette: a közös munka a leendő informatikusokat, a gépészmérnököket és a villamosmérnököket is érinti. A rektorhelyettes reményét fejezte ki, hogy a jövőben a duális képzésbe is bekapcsolódik a német csoport.

Marc de Bastos Eckstein, a thyssenkrupp budapesti szoftver és fejlesztő központjának ügyvezetője köszöntőjében kiemelte: az együttműködés elsődleges célja, hogy a mérnöki tudományok területén támogassák a debreceni hallgatókat.

- Ez mind az egyetem, mind a vállalat számára előnyös helyzetet teremt. A thyssenkrupp magasan képzett, motivált munkavállalókkal gazdagodhat, a hallgatók pedig lehetőséget kapnak, hogy a tanulmányaik során elsajátított ismereteket gyakorlati problémák megoldásánál kamatoztassák – fogalmazott Marc de Bastos Eckstein.

Az ügyvezető hozzátette: a műszaki, mérnöki tudományok meghatározó szerepet töltenek be a thyssenkrupp számára, világszerte aktív piaci szereplőként pontosan látják az ipar és a képzés egységének fontosságát, ezért dolgoznak Debrecenben is együtt az egyetemmel.

A cég Debrecenben mintegy tízmilliárdos zöldmezős beruházást indított, ahol egy körülbelül 100.000 négyzetméteres területen épül fel az új üzem mintegy 35 millió euróból. A gyárban 2018-tól kezdődően évente több mint hatmillió csavarrugót és stabilizátort gyártanak, 250 új munkahelyet teremtve ezzel a városban.

Barcsa Lajos alpolgármester szerint az együttműködés is jól példázza, hogy az egyetem milyen rugalmasan tudja kezelni az iparág szereplőinek az igényeit, elképzeléseit.

- Hatalmas versenyelőnyt jelent a befektetési tárgyalásokon, hogy ilyen egységesen tud fellépni a város és az egyetem. Debrecen versenyképességét nagymértékben befolyásolja ez a közös fellépés, valamint a felsőoktatás színvonala. Nagy öröm, hogy az intézmény stratégiai tervei, a műszaki képzésre vonatkozó fejlesztési elképzelések teljes mértékben összhangban vannak a város gazdaságfejlesztési törekvéseivel – jelentette ki Barcsa Lajos.

Az alpolgármester hozzátette, hogy mintegy 100 milliárd forintos árbevételével a gépipar a hatodik legnagyobb iparág a városban, azonban jelentős perspektíva áll előtte, hiszen az elmúlt hónapokban több komoly szereplő jelent meg: a thyssenkrupp, a Krones és az Intertanker.


A hétfőn aláírt megállapodás kiterjed az autóipari rendszerekhez kapcsolódó oktatásfejlesztési tevékenység támogatására, előadások tartására, gyakorlati helyek biztosítására, valamint projekt és diplomamunkákban történő együttműködésre is. Ezen kívül a thyssenkrupp kifejezetten diákok számára fenntartott munkahelyeket is biztosít, ahol tényleges kutatási és fejlesztési munkálatokban vesznek részt.

Sajtóiroda - TPL