Bor és szőlészet – új kontextusban

A szőlészet és a borászat fejlesztési lehetőségeiről, a multifunkcionális mezőgazdaságról, a borfogyasztás egészségügyi vonatkozásairól, oktatásról, innovációról, az örökségvédelemről, valamint a bor- és gasztroturizmus és a regionális fejlesztés kapcsolatáról volt szó a Debreceni Egyetem és a Tokaj-Hegyalja Egyetem közös szervezésében megrendezett II. Tokaji Bortudományi Kongresszuson. A szakmai rendezvényen tizennégy ország csaknem kétszáz szakembere vett részt.

A II. Tokaji Bortudományi Kongresszus (2nd Tokaj Wine Congress 2024) célja az volt, hogy korszerű, hasznos és a gyakorlatba könnyen átültethető tudást adjon át a szakembereknek, továbbá, hogy a világörökségi borvidék és Tokaj egyedülálló szőlészeti és borászati hagyományaihoz méltó nemzetközi integrált tudományos platformot teremtsen, amely megalapozza egy teljesen új, nemzetközi Integrált Bortudományi Kompetenciaközpont létrehozását.

- A Debreceni Egyetemhez tartozó Mádi Bor Akadémia szerves része a tokaji térségnek, ezért is kiemelten fontosak intézményünk számára a szőlészeti és borászati kutatások. A borászatokkal és szakmai partnerekkel való együttműködésünk révén mi is hozzájárulhatunk a borászati ágazat folyamatos megújulásához és a magyar borászat nemzetközi sikereihez – mondta Bartha Elek oktatási rektorhelyettes a rendezvény megnyitóján.
Köszöntőjében hozzátette: egyetemünk széles tudományos és képzési portfóliójából adódóan érdemben részt tud venni a szőlő és borkultúra, a szőlészet és borászat tudományos hátterének erősítésében. A szekciók munkájában helyet kapott a szőlészet és borászat mellett az oktatás, az orvos- és egészségtudomány, a gazdaságtudomány, megjelentek a humán diszciplínák, a kultúratudományok – ezek mind szerepelnek a Debreceni Egyetem képzési és kutatási palettáján.
A széleskörű, transzdiszciplináris szakmai fórumon egyebek mellett szó volt a természetes édes borok mellett a habzóborokról, a pezsgőkészítésről, valamint a bor és az egészség kapcsolatának kutatási eredményeiről, továbbá a fenntarthatóságról, a márkaépítésről, a fogyasztói szokások változásáról, valamint a borturizmus új trendjeiről is. 

- A Debreceni Egyetem és a Tokaj-Hegyalja Egyetem erősíteni szeretné nemzetközi tudományos hálózatát a szőlészet, a borászat, a borkultúra és a multifunkcionális borgazdaság transzdiszciplináris területein vezető tudósok, kutatók és gyakorló szakemberek, világszerte ismert szőlészek, borászok bevonásával. A kongresszus a bortudományi aktualitásokat komplexen, rendszerszinten igyekezett megközelíteni, ebben a struktúrában pedig ma már megkerülhetetlen a Debreceni Egyetem a körforgásos gazdálkodást és multifunkcionális mezőgazdaságot középpontba állító agrárszemléletével – tette hozzá Némethy Sándor, a Tokaji Bortudományi Kongresszus főszervezője.


A szakember kiemelte: tizennégy országból – Franciaországból, Olaszországból, Spanyolországból, Németországból, Ausztriából, Szlovákiából, Lengyelországból, Svédországból, Izraelből, Örményországból, Georgiából, a Dél-Afrikai Köztársaságból, Kínából és Ausztráliából – érkeztek a szakemberek a kongresszusra. Valamennyi európai, nagy borkultúrával rendelkező ország képviseltette magát, továbbá a bortudomány területén robbanásszerű fejlődést elérő Svédország is.

A szakmai rendezvényen a résztvevők a szüreti időszak révén a borvidék mindennapi életébe is bepillantást nyerhettek. 


Sajtóközpont - ÉE