DE – a bajnokok egyeteme

A Liu testvérek, Battai Sugár Katinka, Bárány Donát, Mihalik Gergő, Pernyész Dorottya – többszörös olimpiai, világ- és Európa-bajnok vagy éppen válogatott sportolók sem bízzák a véletlenre a jövőjüket. Tudják, hogy a Debreceni Egyetemen nem kell választaniuk az élsport és a tanulás között. Így irigylésre méltó sportkarrierjük után is olyan hivatást űzhetnek majd, amiről álmodtak.

Nem kell sokat keresgélni ahhoz, hogy sikeres sportolókat találjunk a Debreceni Egyetem hallgatói között. Hadvina Dóra olimpiai, világ- és Európa-bajnok kajakozó, Neurwirth Bence, a DEAC NBI-es kosárlabdázója, Senánszky Petra többszörös világ- és Európa-bajnok uszonyosúszó, Magyar Levente magyar bajnok Kyokushin karatés, Dobi Gergő triatlon válogatott, Risztov Éva olimpiai bajnok úszó, Berki Krisztián olimpiai bajnok tornász, Olasz Anna világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes hosszútávúszó, valamint Gajzágó Flóra, 2024 legjobb női futsalosa is a Debreceni Egyetemet választotta. Jelenleg csaknem 500 versenyző sportoló tanul az intézményben, közülük sokan sporttudományi képzéseken, de számos más területen, orvosi, jogi vagy agárképzésen is találkozhatunk velük. 

Hetényi Zoltán ötszörös Magyar Bajnok jégkorongozó például már a DE Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola PhD-hallgatója amellett, hogy sportközgazdász mesterszakon immár a harmadik diplomáját szerzi. Számára nem volt kérdés, hogy miért éppen a Debreceni Egyetemet választotta.  

- Amerikai mintára hidat képez a profi sport és a civil élet között az intézmény, kiváló életpályamodellt biztosít a fiatal sportolók számára. A tanulás és a sport mellett egy igazi tudományos közösséghez való tartozást jelent, mely felkészíti az embert a sportpályafutás utáni életre – nyilatkozta a százszoros válogatott hálóőr. 

A Debreceni Egyetem több mint 20 éve alkotta meg sportstratégiai programját, melyben hosszútávú célokat tűzött ki a hallgatók versenysport-lehetőségeinek megteremtésére. A DEAC mint egyetemi klub több sportszervezetből áll, 33 szakosztályban csaknem 3000 igazolt sportolója van, a hallgatóknak az élsportban is van lehetőségük versenyezni 9 első osztályú csapatban. Így tesz a kétszeres világbajnok vívó Battai Sugár Katinka is, aki a Gazdaságtudományi Kar rekreáció és életmód szakán tanul a napi edzésmunka és a versenyek mellett. 

- Debrecenben a DEAC-cal, Budapesten pedig a válogatottal edzek, de hétfőn és pénteken igyekszem bejárni az előadásokra is. Már első nap sikerült összebarátkozni a csoporttársaimmal, nagyon nyitottak és segítőkészek, de a tutorom és a mentorom is minden szükséges információt, tananyagot megad nekem – mondta a sikeres sportoló, akit a Debreceni Egyetem mentorprogramja segít abban, hogy a páston és a vizsgákon is helyt tudjon állni. 

Az intézményben 2014 óta működik mentorprogram, melynek célja, hogy támogassa a tehetséges élsportolókat a tanulás és a sport összehangolásában. A mentoráltak tanulmányi munkáját egy mentor és egy tutor segíti, akikkel rendszeresen konzultál. A mentor folyamatosan figyelemmel kíséri mentoráltjának előrejutását, a programban részt vevő sportolóval azonos szakon tanuló tutor feladata pedig hogy a megfelelő napi szintű ismeretek birtokában segítse őt a tanulmányaiban.  

- Alapból is este szeretek tanulni, ami valószínű a sportolásból ered, hiszen csak esténként van időm a nap folyamán koncentráltan foglalkozni az egyetemi dolgokkal. Sokat segít, ha a tutorom elküldi számomra az órákon elhangzott anyagot, illetve információkat, esetlegesen beszél a tanáraimmal a távollétemben az elkövetkező vizsgákról és beadandókról. Mentorom segítsége pedig akkor jön jól, ha segít új időpontot kérni tanároktól, ha a sportesemények miatt nem tudnék jelen lenni az adott zh-kon és vizsgákon – árulta el a világ- és Európa-bajnok uszonyosúszó Pernyész Dorottya, aki testnevelő-gyógytestnevelő tanár szakon tanul immár második éve. 

A Debreceni Egyetem sport iránti elkötelezettségét mutatja, hogy kivételes esetben még rendkívüli diplomaosztót is tart az arra érdemes sportolóknak. A DVSC csatára, Bárány Donát például egy bajnoki forduló előtt, a Nagyerdei Stadion futballpályáján vehette át gazdálkodási és menedzsment szakos oklevelét 2023-ban, ugyanis a hivatalos ünnepség idején éppen Törökországban edzőtáborozott. 

- Hatalmas megtiszteltetés volt egy bajnoki mérkőzésen, a sípszó előtt megkapni a diplomámat. Nem volt könnyű, de az egyetem és a kar sokat segített abban, hogy a napi edzésmunkát és a mérkőzéseket össze tudjam egyeztetni a tanulással. Részt vettem a Debreceni Egyetem mentorprogramjában, amelyen keresztül nagyon sok hasznos tanácsot kaptam a mentoromtól és a tutoromtól, amit ezúton is köszönök – nyilatkozott akkor a Loki 17-ese, aki azóta már egy újabb diploma várományosa sportközgazdász mesterszakon. 

Az olimpiai bajnok gyorskorcsolyázó szélvész tesók sem mindennapi keretek között vették át diplomájukat. Liu Shaolin Sándor felsőoktatási szakképzés keretében végzett kereskedelem és marketing szakon, Liu Shaoang pedig sport- és rekreációszervezés alapszakon fejezte be tanulmányait 2024 júniusában. A diplomaosztó idején ők is edzőtáborban voltak, ezért a tanévnyitón öltöttek talárt, hogy hivatalosan is megkapják okleveleiket. Sőt, kiemelkedő sportteljesítményük elismeréseként a Gazdaságtudományi Kar Kiváló Sportolója kitüntetést is átvehették. 

- Sok jót hallottunk a Debreceni Egyetemről, viszonylag gyakran jártunk a városba edzőtáborozni, versenyezni, tetszett a közeg, a hangulat, így mikor lehetőségünk nyílt jelentkezni az egyetemre, nem volt kérdés, hogy rögtön megragadjuk. Amikor módunkban állt, személyes konzultációkon is jártunk Debrecenben, de többségében online vettünk részt az oktatásban, megkaptuk az anyagokat a tanárainktól, a mentoraink és diáktársaink is segítettek – mesélte a kezdetekről a ma már Kínában élő Liu Shaoang és testvére, akik azóta sem szakadtak el a Debreceni Egyetemtől, hiszen Sándor már elkezdte a tanulmányait a GTK Commerce and Marketing angol nyelvű képzésén. 

És ha még ez sem elég, eláruljuk, hogy a Debreceni Egyetem és a DEAC öt éve sportolói ösztöndíjprogramot hozott létre, mely a hallgatók közül a DEAC-ban kiemelkedően sportolók támogatását tekinti céljának. A Debreceni Egyetem mint tulajdonos közvetítésével széles sportszakmai háttérrel képzésekre, kutatásokra nyílik lehetőség és magas szintű sportegészségügyi szolgáltatás biztosított a Sportdiagnosztikai, Életmód- és Terápiás Központban.

Nem véletlen, hogy Mihalik Gergő, a DEAC többszörös utánpótlás és most már felnőtt válogatott jégkorongozója szintén a Debreceni Egyetem hallgatója nemzetközi gazdálkodás alapszakon.   

- Az egyetem részéről minden támogatást megkapok, beleértve az egyéni tanrend biztosítását és a rugalmas vizsgarendszert, amely lehetővé teszi számomra, hogy a sportkarrieremmel kapcsolatos kötelezettségeimet is teljesítsem. Emellett örömmel tapasztalom, hogy az egyetem elismeri a sportban elért teljesítményeimet, és a támogató egyetemi közösség segít abban, hogy mind a tanulmányi, mind a sportbeli céljaimat sikeresen elérjem – nyilatkozta a 19 éves csatár. 

A DEAC gyakorlati helyet is biztosít a sporthoz kapcsolódó oktatási területeken és részt vesz az egyetem duális képzésében. A 2025/26-os tanév felvételi eljárásában a DE Gazdaságtudományi Kara pedig a DEAC igazolt sportolóinak 20 intézményi pontot ismer el. 

Sajtóközpont-TB