A 19. század második felében Debrecenben gépészmérnökként, malomtechnológusként, valamint közgazdasági íróként és oktatóként is dolgozó Pekár Imre a malomipar meghatározó alakja volt, aki találmányával nagyban hozzájárult a világ és a cívisváros fejlődéséhez.
Pekár Imre 1876-ban adta be Bécsben a szabadalmát, melynek lényege, hogy a különféle lisztek néhány grammját egymás mellé fatáblácskákra helyezik, így kiütközik a színkülönbségük. Még szembeötlőbb a különbség, ha a mintákat vízbe mártják. E műveleteket pekározásnak nevezte el az utókor, az eljárás mindmáig tájékoztatja a molnárt az őrlés rész- és végeredményéről, a liszt tisztaságáról, korpamentességéről.
Emlékét a cívisvárosban, az egykori István gőzmalom helyén, a Füredi úti bevásárlóközpont parkolójában egy dombormű őrzi, amit tisztelői Pekár Imre születésének évfordulóján, minden év decemberében megkoszorúznak. Az idei ünnepségen a Debreceni Egyetem Műszaki Kar tudományos dékánhelyettese elmondta: a Debrecen 2030 program keretében megvalósított iparfejlesztés új helyzetet teremtett a műszaki képzés számára. A technikusi és a mérnökképzés modern ipari környezetben zajlik, ami lehetővé teszi, hogy a csúcstechnológiát alkalmazó iparvállalatok támogatásával lépést tartsunk a technológia gyors fejlődésével. A debreceni képzőhelyek pedig minden szinten biztosítják a szakember-utánpótlást a vállalatok számára a szakmunkásoktól a kutató-fejlesztő mérnökökig.
- A debreceni mérnökképzés akkor tud kiemelkedni a környezetéből, ha az innovációt helyezi a fókuszba, és a jelenlegi technológia kiszolgálása mellett a jövő kihívásaira koncentrál. Ha egy fiatal fejlesztőmérnök akar lenni, olyan helyre megy tanulni, ahol ennek kialakult kultúrája van, és a Debreceni Egyetem együttműködik a kutatást, fejlesztést, az innovációt előtérbe helyező vállalatokkal, így a hallgatóknak lehetőségük van ilyen cégeknél elhelyezkedni a végzés után – jelentette ki Kocsis Imre.
A dékánhelyettes bejelentette: a Debreceni Egyetem Műszaki Kara azzal tiszteleg az egykor Debrecenben alkotó világhírű mérnök előtt, hogy a tervezett, és reményeik szerint hamarosan elinduló doktori iskoláját Pekár Imréről nevezi el.
A rendezvényen Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója úgy fogalmazott: Pekár Imre a malomiparban legalább olyan híres, mint Puskás Ferenc volt a futballban.
- Nagyon sokat köszönhet a világ az ő találmányának. Legyen tisztelete a jövőben is az ő munkásságának – tette hozzá.
Gonda Zoltán, a Magyar Mérnöki Kamara gépészeti tagozatának elnöke azt emelte ki, hogy Pekár Imrénél a búza és a liszt nemcsak egy tudományos kutatási szakterület, nemcsak elfogyasztható táplálék, nemcsak malomtechnológiai tétel és nemcsak mezőgazdasági termék volt, hanem mindez együttesen.
Sajtóközpont - OCs