Az egyetemi vezető előadásból kiderült: a jelenleg 260 tagszervezetet tömörítő Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) a megújuló innovációs rendszer motorja. A testületnek csak jogi személyek, például vállalatok, kutatóintézetek, egyetemek, egyéni vállalkozók lehetnek a tagjai. A MISZ a szellemi termékek létrehozását, elterjesztését, illetve átadását, átvételét, gyakorlati hasznosítását kívánja segíteni annak érdekében, hogy növekedjen a vállalatok és velük a magyar gazdaság teljesítménye, az innováció segítségével felgyorsuljon a modernizáció és ennek eredményeképpen a gazdasági fejlődés.
Szilvássy Zoltán elmondta: a MISZ évente egyszer kiadja a Magyar Innovációs Nagydíjat, amit olyan, Magyarországon bejegyzett társaság kaphat meg, amely a kitüntetést megelőző évben nagy jelentőségű innovációt valósított meg és ennek révén kiemelkedő hasznot ért el.
Mivel a MISZ elkötelezett a tehetséggondozásban, Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát is hirdetnek. Erre középiskolás diákok műszaki, természettudományi, környezetvédelmi, informatikai, valamint matematikai területet érintő bármilyen innovatív alkotással, találmánnyal, ötlettel, kutató vagy fejlesztő, illetve tudományos munka eredményével pályázhatnak, akár a határokon túlról is.
- A középiskolás gyerekek az ezen elért teljesítményük alapján betekintést nyerhetnek multinacionális vállalatok innovációs környezetébe. Például egy debreceni gimnazista ezáltal egyszer csak például a General Electric fejlesztő csapatában találhatja magát – hívta fel a figyelmet Szilvássy Zoltán.
Az egyetemi vezető kifejtette: az Észak-Alföldön jelenleg zajló nagy iparfejlesztés úgynevezett négyes hélix struktúrában valósul meg. Ez azt jelenti, hogy szorosan együttműködik a Debreceni Egyetem, az érintett vállalatok, a regionális kormányzat és a finanszírozó pénzintézetek.
A MISZ bevezetés előtt álló új szolgáltatásairól elmondta: például külső partnercég bevonásával kis- és középvállalkozásoknak kedvezményesen adnak majd tanácsokat egyebek mellett költségcsökkentéssel, stratégiaalkotással, illetve szervezetfejlesztéssel kapcsolatban. Bevezetik az innovációs menedzsment felkészítési és minősítési szolgáltatást, valamint elindul a HIPA Pályázat menedzsment tanácsadási szolgáltatásuk.
- Az egyetemnek beszélgetni kell a vállalatokkal. A Debreceni Egyetem ebben régóta élen jár, az elmúlt évtizedekben olyan klasztereket alakítottunk, mint például a gyógyszeripari, az élelmiszeripari, a sport és életmód, valamint a termál és egészségipari klaszter – sorolta a DE rektora.
Az előadás után a regionális innovációs képesség fejlesztéséről kerekasztal-beszélgetést is tartottak, amelyet Skultéti Éva, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára moderált. A résztvevők Tálas László, a Zentet-X Zrt. ügyvezetője, Kerecsen Gergő, a VR Solutions Hungary Kft. ügyvezetője, Csizmadia István, a Trans-Sped Kft. értékesítési igazgatója, illetve a DE rektora, a MISZ Észak-alföldi Regionális Képviselet igazgatója volt.
Szilvássy Zoltán ezen kifejtette: a Debreceni Egyetem jelenleg 40 ezer hallgatóval és több mint 12 ezer dolgozóval rendelkezik, közvetetten körülbelül 100 ezer embert foglalkoztat az intézmény. Saját vállalatai száma 37, amelyeknek az innováció szempontjából óriási a jelentőségük. Költségvetési szempontból a DE akkora, mint a sorban utána következő három-négy egyetem együttvéve.
- A Debreceni Egyetem is csatlakozott decemberben a Debreceni Autóipari Klaszterhez, amelynek olyan tagjai vannak, mint például a BMW, a Sencorp, a CATL, a Trans-Sped. Ez egy német-kínai-magyar háromszög, amely biztos, hogy hosszú távon is stabil lesz és további lendületet ad az intézmény távol-keleti kapcsolatainak fejlesztéséhez – ismertette Szilvássy Zoltán.
A rektor hangsúlyozta: a hazai, innovációval foglalkozó szervezeteknek bőven van tennivalójuk, hiszen például a kis- és középvállalkozások 17 százalékának még most sincs email címe, honlapja. A feladat, hogy a fejletlen módszerekkel dolgozó cégeket is meg kell ismertetni a digitalizációval, később pedig a mesterséges intelligenciával – tette hozzá.
Sajtóközpont - OCs