- A matematika oktatása száz évvel ezelőtt, 1924-ben indult útjára a Debreceni Egyetemen. Három évvel később, 1927-ben már az alábbi sorokat olvashatjuk a Debreceni Szemlében: Debrecen mindig elsőrangú szerepet játszott a matematika magyarországi sorsában. Egyetemünk hivatása arról is gondoskodni, hogy folytatódjanak e régi és nemes tradíciók. Kezdetben a Bölcsészettudományi Kar vállalta fel a matematika szakoktatását, ami negyed évszázaddal később, 1949-től a frissen megalakult Természettudományi és Technológiai Kar ügye lett – elevenítette fel a mérföldköveket nyitóbeszédében a Matematikai Intézet igazgatója, Vincze Csaba.
A centenárium alkalmából a Matematikai Intézet emlékkötetet adott ki, mely a Mathesis necesse est sorozatcím alatt látott napvilágot a Debreceni Egyetemi Kiadó gondozásában. A kötet matematikusok generációi előtt tiszteleg, akik a matematika művelésének régi és nemes tradícióit folytatták, folytatják a Debreceni Egyetemen.
- Navigare necesse est, azaz hajózni muszáj, tartja a híres római mondás. Kötetünk sorozatcímének választásával hangsúlyozni szeretnénk azt a szerepet, amit a matematika tölt be a világ megismerésére irányuló erőfeszítéseink során: a matematika a tudomány épületének alapja, módszereit ma már minden tudomány átveszi a történettudománytól és a nyelvészettől kezdve az alkalmazott tudományokig – emelte ki a professzor.
A TTK dékánhelyettese, Kozma Gábor köszöntőjében Eric Temple Bell amerikai matematikus híres szavait idézte: a matematika a tudományok királynője és szolgálóleánya.
- Annyira szerteágazó a matematika, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni eredményeit, megállapításait, szinte az összes tudományág magas szintű műveléséhez szükség van rá. Ezeknek a feladatoknak ugyanakkor a matematika csak úgy tud megfelelni, ha kiművelt emberfőkkel rendelkezik. Az elmúlt száz évre visszatekintve azt lehet mondani, hogy az elvárások teljesítése érdekében olyan matematikusok dolgoztak a Debreceni Egyetemen, akik valóban ebbe a kategóriába tartoztak. A debreceni matematika a magyarországi és az európai kutatások élvonalába tartozik a kezdetek óta, és ahogy a fiatalokra nézek, úgy vélem, a jövő is biztosítva van – szögezte le az oktatási dékánhelyettes.
Az eseményen Györkös-Varga Nóra, a Matematikai Intézet adjunktusa tartott előadást Az első 25 év: a matematika oktatása a Bölcsészettudományi Kar keretei között címmel.
Az előadást követően az ünnepi intézeti értekezlet díszvendégeként szólalt fel Keményfi Róbert, a Bölcsészettudományi Kar dékánja, aki rámutatott, hogy a két kar múltja predesztinálja őket a közös folytatásra a jövőben is.
- Nem csupán a tanárképzés köt minket össze, attól vagyunk universitas, attól vagyunk Debreceni Egyetem, hogy egymás munkáját, egymás sikereit elismerjük, figyeljük és bemutatjuk. A Bölcsészettudományi Kar mostani vezetését hasonló szemlélet hatja át, mint ezelőtt száz évvel, fontos számunkra az innováció, a jövőbe tekintés abban az értelemben, hogy ne megszüntessünk valamit, hanem ha kell, adjuk meg a keretet az újnak – fogalmazott Keményfi Róbert.
Vincze Csaba előadása az intézet történetének 1949-től indult második szakaszába nyújtott betekintést Varga Ottó: a Természettudományi és Technológiai Kar első dékánja címmel, majd Páles Zsolt, az Akadémia Matematikai Tudományok Osztályának elnöke, a Matematikai Intézet egyetemi tanára köszöntötte a résztvevőket.
Győry Kálmán, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja, az egyetem volt rektora, a Természettudományi és Technológiai Kar korábbi dékánja és a Matematikai Intézet professor emeritusa is köszöntőt mondott. Örömmel elevenítette fel a sok szép emléket, amely a Matematikai Intézethez köti. Beszédében kitért az alapítványi forma előnyeinek bemutatására, illetve felidézte az Európa Tanács monitoring bizottságának múlt héten tett látogatását és annak jelentőségét a Debreceni Egyetemen.
Az évforduló tiszteletére emlékkövet helyeztek el a Földtudományi és Matematikai épület előtt.
Sajtóközpont