- A könyvben nemcsak művészi érzékkel elkészített fotókat láthatunk. A művészlélekből ismét előbújt a tudós, a természetet megismerni vágyó ember látásmódja. Ennek is köszönhető, hogy Tóth Csaba és Aradi Csaba kötete a környezetünket bemutató nagyszerű tankönyv. A Debreceni Egyetem és az Általános Orvostudományi Kar büszkesége, hogy egy ilyen mű születhetett - méltatta a kötetet Mátyus László, a DE Általános Orvostudományi Kar dékánja a csütörtöki bemutatón.
Aradi Csaba és Tóth Csaba előző kötete 2019-ben jelent meg Hortobágy Képeskönyv költők, írók gondolataival címmel. A szerzőpáros a sikeres könyvbemutatót követően azonnal felkérést kapott egy újabb album elkészítésére.
A Barangolások a Hortobágy mellyékén című kiadványt idén májusban adták ki. A 300 oldalas album 420 fotót tartalmaz, amelyeket Tóth Csaba, a Debreceni Egyetem professor emeritusa készített.
- Ez számomra nem munka, hanem szórakozás, szeretet, szabadságélvezet. Járjuk a Hortobágyot, beszélgetünk, elmélkedünk, gyakran idézünk versekből, prózai művekből. A hatalmas tudással rendelkező ökológus barátom, Aradi Csaba pedig mesél a természetről, a növény- és állatvilágról, amelyet én közben a fényképezőgépemmel megörökítek - mondta a hirek.unideb.hu-nak Tóth Csaba professzor.
Az albumban a pusztáról szóló gondolatok Aradi Csaba ökológustól, a Hortobágyi Nemzeti Park nyugalmazott igazgatójától származnak.
- A kötet elkészítése nehezen indult, mert túl nagy kínálatot tárt elénk a puszta. Professzor úr munkabírása lendített át bennünket a kezdeti nehézségen. Ő kezdte el témánként csoportosítani régebbi és új fotóit, kezdett kibontakozni egy képeskönyv körvonala, ahol a táj, a tájban élő ember, a vad természet egységet képez. Sajnos a véges terjedelem miatt nagyon sok szebbnél szebb fotót ki kellett hagynunk a képeskönyvéből. Bízunk abban, hogy jól választottunk és a felvételek által az olvasó is részese lehet közös útjainknak, soha nem ismételhető találkozásainknak, a puszta megannyi szépségének - idézte fel Aradi Csaba ökológus.
Tóth Csaba professzor gyermekkorában kezdett fotózni. Leginkább természetfotókat készített, majd a sportesemények legizgalmasabb jeleneteit is megörökítette, illetve 16 szakmai könyvét is saját fotóival illusztrálta. Nyolc fotóalbuma jelent meg és a közönség számos kiállításon láthatta műveit.
Tóth Csaba 1995-től 2006-ig vezette az Urológiai Klinikát. Gyógyító munkája, műtétei, könyvei, publikációi hazai és nemzetközi szinten is elismertté tették. Szakmai tevékenységét több egyetemi, városi és országos díjjal ismerték el. Megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetést és Debrecen város Hatvani-díját is. Természet- és néprajzfotós tevékenységével pedig kiérdemelte a Holló László és a Brassai-díjat. 2010-ben kapott professor emeritus címet. Tóth Csaba jelenleg is oktat az Általános Orvostudományi Karon és rengeteg terve van, többek között egy újabb album összeállításán is gondolkozik.
Sajtóközpont - CzA