Dombrádi Zsolt, az ATOMKI igazgatója kiemelte: az intézet küldetése a magfizikai kutatás és a nukleáris technológiai módszerek alkalmazása a tudomány különböző területein, elsősorban az űrkutatásban, az anyag-, a környezet- és az örökségtudományban, valamint a fenntartható fejlődési célok megvalósításában, a globális társadalmi kihívások megválaszolásában; különös tekintettel a klímaváltozásra, a környezetszennyezésre és a műszaki kihívásokra.
- Az ATOMKI az MTA kiváló kutatóintézete, Magyarország gyorsítóközpontja, a gyorsítókra alapozott tudományok európai laboratóriuma, nemzetközileg ismert és elismert multidiszciplináris kutatóintézet. Az intézet tíz év alatt megduplázta a közleményeinek számát, minden munkanapon megjelenik egy ATOMKI-s hozzájárulással készült nemzetközi közlemény. Az intézet infrastruktúra-orientált, a beruházások eredményeként az ötven legfontosabb magyar kutatási infrastruktúra-elem közül négy az ATOMKI-ban található – sorolta köszöntőjében az igazgató.
Papp László, Debrecen polgármestere szerint az évforduló nemcsak az intézet hosszú és eredményes múltjára emlékeztet, hanem arra a kulcsszerepre is, amelyet a város és a világ fejlődésében betöltött a tudomány.
- Az elmúlt hét évtizedben az ATOMKI neve egyet jelentett a kiválósággal. Az itt dolgozó tudósok és kutatók olyan jövőbe mutató tudományterületeken értek el jelentős eredményeket, mint a részecskefizika, az atomfizika vagy az anyagkutatás. Az intézmény 70 éve áll a tudomány, az emberiség és Debrecen szolgálatában, méltón képviselve a magyar tudomány örökségét. Debrecen életében egy komoly gazdaságszerkezeti léptékváltás megy végbe napjainkban, amit komoly mértékben az a tudományos kapacitás, az az intellektuális háttérbázis tesz lehetővé, amely az ATOMKI-t jellemzi. Kulcsszerepe lehet ennek az intézménynek abban, hogy egyrészt a gazdaságban végbemenő változások a kutatásokban is leképeződjenek és együttműködéseket kialakítva formálják a fejlődést, másrészt a Környezeti Ellenőrző Rendszerben aktív szerepet vállalva szolgálják Debrecen környezetének megóvását – hangsúlyozta a polgármester.
Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora ünnepi beszédében felidézte, hogy a Farmakológiai Intézet igazgatójaként az első téma, amelyben együttműködött az ATOMKI-val, a pozitronemissziós tomográfiához kötődik.
- A fizika és az orvostudomány kölcsönhatásai megkérdőjelezhetetlenek, az orvostudomány felismerései jelentős fizikai felfedezésekhez vezettek, de fordítva is igaz ez, nem létezik az egyik a másik nélkül. Az intézet az egyetemből vált ki, viszont a kollaboráció azóta is töretlen, a közös munkának pedig sok szép sikerét élhettük már meg és nincsenek kétségeim a gyümölcsöző folytatást illetően sem – jelentette ki a rektor.
A DE Természettudományi és Technológiai Kar dékánja, Kun Ferenc beszédében úgy fogalmazott, hogy az ATOMKI 70 éves fennállásának évfordulója az egész kutatói közösségük nagyon fontos eseménye.
- A TTK Fizikai Intézete és az ATOMKI nagyon szoros együttműködésben dolgozik, egyrészt egymásra vagyunk utalva, másrészt pedig együtt többek vagyunk. A szakemberképzés területén is megvan a partnerség, az intézet munkatársainak döntő többsége nálunk, a TTK-n szerezte a diplomáját. A '90-es évek közepén közösen alapítottuk meg a Debreceni Egyetem Fizikai Tudományok Doktori Iskoláját, ami azóta is a kutatóképzésnek egy nagyon fontos fellegvára. A közelmúlt talán legfontosabb közös sikere volt a Debreceni Egyetem – Atommagkutató Intézet Anyagtudományi Kutatóhálózata, az országosan egyedülálló felszereltségű labort a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Top 50 Kutatási Infrastruktúra címmel ismerte el – fogalmazott a TTK dékánja.
Az ünnepségen a DE Műszaki Kar dékánhelyettese, Kocsis Imre köszönetét fejezte ki a debreceni tudományos élet nemzetközileg ismert szereplőinek, kiemelten az Atommagkutató Intézet munkatársainak, akiktől sok segítséget kaptak a Gépészeti Tudományos Doktori Iskola előkészítésében. Egyúttal gratulált az ATOMKI tudományos ismeretterjesztő tevékenységéhez, amit a Műszaki Kar is mérvadónak tart, hiszen a fiatalok tájékozottsága a fizika, a kémia, a matematika és az informatika világában elengedhetetlen ahhoz, hogy a tudásalapú társadalmak körébe tartozhassunk.
Szabó István, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgató-helyettese is kiemelte, hogy az ATOMKI egy kiváló kutatóintézet, rendkívül erős infrastruktúrával, alapokkal, amelyekre lehet építeni a jövőben. Mint hangsúlyozta: a hálózat célja, hogy szoros együttműködést biztosítson, amelynek köszönhetően a sikeres jövő is garantált.
Ormos Pál, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat elnöke az ATOMKI létrehozásának jelentőségéről szólt a jubileumi rendezvényen, míg Angeli István, a DE TTK Kísérleti Fizikai Tanszékének nyugdíjas egyetemi tanára személyes emlékekkel tűzdelt prezentációban idézte meg az Atommagkutató Intézet elmúlt hetven évét.
Sajtóközpont