Szabó Gábor a Debreceni Tudományegyetem Orvosi Karán 1951-ben szerzett orvosi diplomát. Első munkahelye a Debreceni Orvostudományi Egyetem Gyógyszertani Intézetében volt. 1963-ban az újonnan szervezett Orvosi Biológiai Intézetben tanszékvezető egyetemi tanár lett. 1982-ben az Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává választották. Nevéhez fűződik a modern genetika oktatás bevezetése az egyetemen, melyet az országban elsőként valósított meg.
Rektorként demokratikus vezetési stílust honosított meg a DOTE-n. Munkája során az egyetem nemzetközi kapcsolatainak bővítésére törekedett. Számos hazai és nemzetközi szervezetben töltött be komoly pozíciókat, például részt vett a WHO Főigazgatósága tudományos tanácsadó testületében.
Rektorsága alatt nagyszabású beruházások valósultak meg: ebben az időszakban fejeződött be az Elméleti Tömb építése, ekkor készült az új Fogászati Klinika, a szülészeti pavilon, a mosoda, hallgatói és ápolónői kollégiumok, és ekkor zajlott a klinika közműveinek nagyszabású korszerűsítése.
– Szabó Gábor akkor hozott modern tanyagot az orvosképzésbe, amikor még dogmák éltek. Fantasztikus előadásokat tartott, a diákok szerettek nála vizsgázni – emlékezett a szobor leleplezésekor Mátyus László, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja.
Kiemelte, hogy a néhai professzor kutatásairól szóló publikációi rendkívül precízek és nemzetközi színvonalúak voltak.
- Nagyon jó dolog, hogy ez a szobor megszületett. Jó dolog, mert ha problémás döntéseink előtt, elsétálunk erre, akkor Szabó Gábor erkölcsi tartást sugárzó tekintetéből, erőt tudunk meríteni – jelentette ki Mátyus László.
Szabad János, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára a genetikusok nevében arra emlékezett, hogy 1991-ben megalakult a Magyar Genetikai Egyesület, melynek elnöke Szabó Gábor professzor lett. – Engem leginkább a higgadtsága és a humorérzéke nyűgözött le – tette hozzá.
- Szabó professzornak úttörő szerepe volt az orvosi biológia és az orvosi genetika oktatásában a 60-as években, miután a genetika megszűnt burzsoá áltudomány lenni – vélte Bíró Sándor, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Humángenetikai Tanszék korábbi vezetője.
Az ünnepség végén Mátyus László a Debreceni Egyetem nevében koszorút helyezett el a szobor talapzatán.
Sajtóiroda - OCs