Nyolcvanan, köztük a Debreceni Egyetem (DE) 14 kutatója nyerte el 2021-ben a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora címet. A kiemelkedő tudományos munkásságukat doktori műben összegző és sikeresen megvédő kutatók kedden vehették át a rangos cím megszerzését igazoló oklevelet az MTA Székház Dísztermében rendezett ünnepségen.

Az MTA doktora címre 1995 óta lehet pályázni, amely az Akadémia Alapszabálya szerint annak ítélhető oda, aki PhD-fokozattal rendelkezik, tudományterületét új eredményekkel gyarapította, hazai és nemzetközi szinten elismert, kiemelkedő kutatói munkásságot fejt ki, elért eredményeit pedig doktori műben foglalja össze.

- Aki a tudományos életpályát választja, annak hosszú utat kell megtennie, amelynek első mérföldköve a PhD-fokozat megszerzése, a következő kiemelkedő állomása pedig az MTA doktora cím elnyerése, ami megteremti a lehetőséget arra, hogy egy-egy kiváló tudós a későbbiekben akadémikusként folytathassa munkáját – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Csernoch László.

A DE tudományos rektorhelyettese kiemelte: a most átadott címekkel együtt az eddigi 134-ről 148-ra emelkedett az intézményben munkálkodó MTA-doktorok száma, ami hazai és nemzetközi szinten is egyaránt bizonyítéka, egyben biztosítéka a Debreceni Egyetem kimagasló tudományos színvonalának.

A DE jelenleg 26 akadémikussal büszkélkedhet, közülük 21-en az MTA rendes, 5-en pedig levelező tagjai.

A DE új akadémiai doktorai:

Balogh István - ÁOK Laboratóriumi Medicina Intézet

Baran Sándor - IK Alkalmazott Matematika és Valószínűségszámítás Tanszék

Csősz Éva - ÁOK Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

Fodor László - ÁJK Környezetjogi és Munkajogi Tanszék

Gaál János - KK Kenézy Gyula Egyetemi Kórház

Harangi Mariann - ÁOK Belgyógyászati Intézet

Kathó Ágnes - TTK Fizikai Kémiai Tanszék

Kusza Szilvia - MÉK Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet

Nagy István - ÁOK Élettani Intézet

Oláh Judit - GTK Alkalmazott Informatika és Logisztika Intézet

Pete László - BTK Olasz Tanszék

Rákosi Csilla - BTK Germanisztikai Intézet

Sándor János - ÁOK Népegészség- és Járványtani Intézet

Szabó Zoltán - ÁOK Sürgősségi Orvostan Tanszék

Az új MTA doktorok méltatása és az eseményen készült fotógaléria az MTA honlapján található.

Sajtóközpont – BZs