Olimpiai bajnokát köszöntötte a Debreceni Egyetem

Liu Shaoang olimpiai bajnok gyorskorcsolyázót, az egyetem sportszervező szakos diákját kedden az intézmény és a fenntartó alapítvány vezetői, Kósa Lajos országgyűlési képviselő, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke, a HÖK elnöke és a hallgatók fogadták. A köszöntést követően a sportoló élménybeszámolót tartott az egyetem Aulájában rendezett ünnepségen.

Sporttörténeti sikert ért el Liu Shaoang, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának sportszervező szakos hallgatója a pekingi téli olimpiai játékok 500 méteres gyorskorcsolya versenyének döntőjében. A sportoló Magyarország első egyéni olimpiai bajnoki címét nyerte a téli olimpiák történetében. A rövidpályás gyorskorcsolyázó emellett egyéniben 1000 méteren, valamint a vegyes váltó tagjaként bronzérmet szerzett Pekingben.

- A téli olimpián elért eredményével Shaoang nagyon sok örömet szerzett nekünk, egy olyan multidiszciplináris egyetemnek, amely kiemelten foglalkozik a sporttal. Az egyetemnek van saját sportklubja, a DEAC 3000 igazolt sportolóval. Ádó nem itt sportol, de büszkék vagyunk arra, hogy mi készíthetjük fel a sportpályafutása utáni életére – hangsúlyozta Bács Zoltán kancellár, aki az intézmény, a Gazdaságtudományi Kar, valamint a Sportgazdasági és -menedzsment Intézet nevében köszöntötte a debreceni olimpikont.

Liu Shaoang, becenevén Ádó kiemelkedő sportpályafutása mellett a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar Sportszervező szakos hallgatója.

- Egy ilyen fiatal tehetség példaként állítható mind a sportpályafutásában, mind a tanulmányaiban, mind a közösségszeretetében és a hazaszeretetében. Ezek az értékek a Debreceni Egyetem számára is nagyon fontosak, a kiemelkedő teljesítmények előtt pedig meghajlunk, tiszteljük és elismerjük azokat - mondta Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Kósa Lajos országgyűlési képviselő, a Magyar Olimpiai Bizottság tagja, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy Liu Shaoang, a kétszeres olimpiai bajnok gyorskorcsolyázó – aki 2018-as olimpián 5000 méteren a vegyes váltó tagjaként is aranyat nyert – számos rekordot tart a magyar egyetemes sporttörténetben.

- Ő a magyar sport valaha volt legfiatalabb olimpiai bajnoka, és az első férfi olimpikon, aki egyéniben és váltóban is olimpiát nyert. Ezt előtte csak Szőke Kató mondhatta el magáról, az egykori úszó 1952-ben, Helsikiben 100 gyorson, valamint a gyorsváltóval végzett elsőként. Liu Shaoang a pekingi téli olimpia legnagyobb alakja, aki minden számban, amiben elindult, olimpiai pontot szerzett. Ehhez a teljesítményhez a kivételes tehetség mellett, kitartásra, szorgalomra is szükség van – emelte ki Kósa Lajos

A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzata kimagasló olimpia eredményei és sportszakmai teljesítménye elismeréseként a Debreceni Egyetem Kiváló hallgatója kitüntetést adományozta Liu Shaoangnak. A díjat Csont István, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke adta át az olimpiai bajnoknak.

Liu Shaoang a díjátadót követően felelevenítette, hogy számos körülmény nehezítette versenyzését. Az olimpia előtt pozitív lett a COVID-tesztje, emiatt csak később utazhatott a csapat után.

- Nagyon sokan álltak mögöttem, akik tartották bennem a lelket, és segítettek, hogy minden rendben legyen. Én bíztam az elnök úrban, a stábban, a csapatban, nélkülük ez nem sikerült volna. Ez az érem nem csak az enyém, hanem azoké az embereké is, akik folyamatosan támogattak – emlékezett Liu Shaoang.

Ádót a HÖK küldöttsége az olimpia után már Budapesten is molinóval köszöntötte a Gyakorló Jégcsarnokban, ezúttal viszont Debrecenben találkozhatnak nemzetközi hírnevű egyetemista társukkal.

Sajtóiroda - CzA