Mindenkit vár szombatig az Egyetem Tér!

A Campus Fesztivál második napján, csütörtökön is nagy volt a nyüzsgés az egyetemi programhelyszínen. Az intézmény vezetői és a szervezők közösen mutatták be az Egyetem Teret és a számtalan látványos programot, amiket szombat este 20 óráig bárki kipróbálhat.

- A magunkénak érezzük a Campus Fesztivált, mondhatnánk azt is, hogy a tanév az egyetemen tulajdonképpen nem más, mint két Campus Fesztivál közötti átmeneti időszak – hangsúlyozta Szilvássy Zoltán rektor az Egyetem Tér sajtóbejárásán.

Az egyetemi vezető rámutatott: visszavezethető, hogy az elmúlt 16 év alatt sok diák éppen az itt szerzett élmények alapján döntött úgy, hogy a Debreceni Egyetemre jelentkezik.

- Aki 15-16 évesen eljön a Campus Fesztivára, az néhány év múlva, felvételizőként az érdeklődésének megfelelő szakot keres, összehasonlítja az intézményeket, és a döntésében a fesztiválon szerzett személyes élmény is fontos szerepet játszik – tette hozzá a rektor.

Bács Zoltán kancellár is arról beszélt, hogy a Campus tulajdonképpen egy felsőoktatási fesztivál.

- A születésekor az EFOTT-ból indultunk ki. Háromszor is szerveztünk EFOTT-ot, és a legutóbbi, a 2007-es már azért volt, mert úgy gondoltuk, hogy ha az ország egyetemeinek van egy közös fesztiválja, a Debreceni Egyetemnek legyen egy sajátja, ami Debrecennek, a debrecenieknek is szól. Ahogy fejlődik a város és az egyetem, a fesztivál is fejlődik. Idén itt tartották a központi Pont Ott Partit és egy különleges esemény, az Európai Egyetemi Játékok is itt zárult. Ilyen horderejű sportrendezvény valószínűleg évtizedekig nem lesz az országban, 36 országból 430 egyetem több ezer diáksportolója vett részt rajta. Mindeközben a Debreceni Egyetem jelenléte is ebben az évben a legintenzívebb, azon kívül, hogy itt van az Egyetem Tér, egy önálló Debreceni Egyetem Színpad is működik – emelte ki a kancellár.

Az Egyetem tér tizenkét faházában az intézmény mintegy harminc szervezeti egysége mutatkozik be. Látványos programok, többek között repülőgépszimulátor, okostelefonnal vezérelhető pókrobot, iránytű-kompetencia kerék vár a betérőkre, kipróbálhatják a színkeverést tabletről LED-mátrix segítségével, a 3D-térképezést lézerszkennerek és professzionális drónok szenzoraival, valamint vízminőség-vizsgálatokat végezhetnek multiparaméteres szondával vagy éppen DNS-t vonhatnak ki gyümölcsökből.

- Az egyetem nélkül mi a fesztivált már nem tudjuk elképzelni. Az egyetem szellemisége meghatározza a Campus színvonalát is, a fesztivál évről évre kiegyensúlyozottan, „balhék nélkül” zajlik. Családok jönnek, egyetemisták, egyetemi oktatók, dolgozók rengetegen, akik büszkék arra, hogy van egy ilyen fesztivál, mi pedig büszkék vagyunk arra, hogy a Debreceni Egyetemmel dolgozhatunk. Ez egy nagyon jó példája a szimbiózisnak – fogalmazott a Debreceni Campus Kft. ügyvezetője, Miklósvölgyi Péter.

A sajtó munkatársai Rőfi Mónika részletes iránymutatásával térképezhették fel az egyetemi fesztiválhelyszínt a csütörtök délutáni bejáráson.

- Az intézmény valamennyi tudományterülete képviselteti magát az Egyetem Téren. Szabadulószobától kezdve kerékcsere-állomáson és a Hősköltemény-kockán át a különböző VR-szemüvegekig, drónokig bármit ki lehet próbálni, de ha valaki egy átmulatott este után a máját vizsgáltatná meg ultrahanggal, arra is van lehetőség. Mimika-szkenner és idősszimulátor is van, a védőnők interaktív babát hoztak magukkal, de hidratálókrémet is lehet készíteni. Aki pedig körbajárja a standokat, leckefüzetet kap, és ha abban pecséteket gyűjt, szeretettel várjuk karibi pultunknál egy mádi fröccsre vagy egy finom szörpre, amit az agrárkar hallgatói készítettek. Az Unipass Színpadunkon minden nap 15 és 18 óra között izgalmas beszélgetésekkel készülünk, mint például a drog- és alkoholfogyasztás jogi következményei, élsportolókkal is lehet majd találkozni és cheerleader-bemutató is lesz – sorolta Rőfi Mónika, a Rendezvénykoordinációs és Alumni Központ vezetője.

A sajtóbejáráson bárki próbára tehette magát, Szilvássy Zoltán rektor például a Műszaki Kar repülőgépszimulátorával tett néhány kört.

Sajtóközpont - TH