A Debreceni Egyetem is képviseltette magát a sportszakmai konferencián

Sporttudomány és innováció – produktivitás, és ami mögötte van címmel rendeztek szakmai konferenciát a budai Várnegyedben, a Lónyay-Hatvany Villában. A Kárpát Medencei Tehetségkutató Alapítvány és a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ közös szervezésében, immár harmadik alkalommal megtartott tanácskozáson a Debreceni Egyetem kancellárja, Bács Zoltán, illetve a Sporttudományi Koordinációs Intézet igazgatója, Balogh László is szerephez jutott.

A kancellár kiemelte azt a kivételes sportökoszisztémát, amelyet a tudatos építkezés eredményeként kialakítottak a Debreceni Egyetemen. A Nagyerdei Stadionról is szót ejtett, mely nem csupán a DVSC futballistáinak otthona, rekreációs központként is működik, illetve számos más sportág képviselői is hazajárnak oda. Bács Zoltán az egész rendszer egyik alapvető pilléréről, a DEAC-ról is beszélt, mely utánpótlásról, leendő egyetemistákról, tudományról, oktatásról, fejlesztésről és mellette az egészségvédő-, a hobbi-, illetve a versenysportról is szól. Továbbá az intézmény élsportolókat segítő programját is bemutatta: a Debreceni Egyetem tíz éve működteti a mentorprogramot a kettős életpályamodell részeként, hogy a fiatalok a hazai és világversenyeken túl a vizsgákon is megállják a helyüket.

A konferencia egy egyedülálló kerekasztal-beszélgetéssel zárult: Balogh László, a DE Sporttudományi Koordinációs Intézet igazgatójának moderálása mellett három edzőlegenda, Kemény Dénes, Rátgéber László és Mocsai Lajos diskurált.

- A konferencia kiemelt témája a sporttudomány és az innováció volt, és azt mutatta meg, hogy a sport az élet minden területén megjelenik. A Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ együttműködik a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel, valamint a Debreceni Egyetemmel, a DEAC az egyik kiemelt akadémia. Jó látni, hogy intézményünkre úgy tekintenek, mint követendő példára – emelte ki Balogh László, a DESKI igazgatója, akinek a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ tudományos szaktanácsadójaként jó rálátása van a témára.

Balogh László az általa levezetett beszélgetésről megjegyezte, tartalmas, nem mindennapi diskurzus volt.

- A legendás trénerek meséltek a sportban és a magánéletben szerzett tapasztalataikról, a múlt és a jelen különbségeire is kitértek, ahogyan arra is, mik egy jó szakember ismérvei, és hogy a kiválasztás során mely tulajdonságok a mérvadóak – ismertette Balogh László.

A konferencián felszólalt mások mellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság állandó tagja, Petri László, a Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány igazgatója, Rátgéber László, a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ igazgatója, valamint Liszkai Dezső, a Labdarúgó Módszertani Központ igazgatója is.

Sajtóközpont - KSzD