A Debreceni Egyetem ismét sokszínűen mutatta be oktatási, tudományos és közösségi tevékenységét. Az intézmény idén új fesztiválhelyszínnel jelent meg a Campuson. A Debreceni Egyetem Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központjában szűrésekkel, tanácsadásokkal várták a fesztiválozókat. Népszerűek voltak a Családorvosi és Foglalkozás-Egészségügyi Tanszék gyermekprogramjai, a szemészeti szűrések, az ultrahangvizsgálatok és az újraélesztési gyakorlatok is.
Az egyetem karai, szervezeti egységei a fesztivál minden napján 16 órától látványos szórakoztató programokkal várták az érdeklődőket az Egyetem Téren elállított tizenkét faházban.
A fesztiválozók többek között gyorsteszttel meghatározhatták saját vércsoportjukat, használhatták a véna szkennert, készíthettek könyvszelfit, egyedi karkötőt, kísérletezhettek szárazjéggel, de akár fesztiváli házassági szerződést is köthettek.
- Az Egyetem Tér sokszínű programjai nagyon sok látogatót vonzottak idén is. Délután négy órától folyamatosan érkeztek az érdeklődők és szorgalmasan gyűjtötték a feladatok teljesítéséért járó pecséteket, melyeket aztán MÉK-es szörpre vagy mádi fröccsre válthattak be. Az Unipass Színpadon rendezett beszélgetések is igazán népszerűek voltak, hiszen izgalmas beszélgetéseken mutatkoztak be az egyetem élsportoló hallgatói, szó volt egyetemi szakemberek bevonásával az egészséges életmódról vagy a bitcoin-forradalomról és vendégünk volt Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos a Képlet a sikerhez – tehetség, tudomány, inspiráció címmel szervezett beszélgetésen – ismertette Rőfi Mónika, a Debreceni Egyetem Rendezvénykoordinációs és Alumni Központ vezetője.
A Debreceni Egyetem zenei színpadán idén is a műfaji sokszínűség volt a jellemző. A Debreceni Egyetem Színpadon fellépett többek között Nagy Bogi, ajsa luna, L.L. Junior, BSW és a GANG, Sub Bass Monster, az Irie Maffia, a Punnany Massif, valamint Nagy Feró és a Beatrice.
A július 16-20. között megrendezett fesztiválra a rekordot hozó szombati nézőszámmal összesen 121 ezer látogató érkezett a Nagyerdőre, ahol a régi idők felszabadult fesztiválhangulata találkozott a mai kor kényelmével és technológiájával.
A zárónap valódi csúcspontként vonul be a Campus történetébe, a programok minden korábbinál nagyobb tömeget vonzottak, megdöntve 17 év látogatói rekordját. A négynapos programsorozat során olyan nemzetközi sztárok is felléptek, mint a The Chainsmokers elektropop-duó, John Newman és Jason Derulo, valamint a teljes hazai élvonal – mindez a Nagyerdő ikonikus fái alatt, egy komfortos, jól szervezett fesztiválkörnyezetben, amely egyszerre kínált éjszakába nyúló bulizást és nappali, családbarát kikapcsolódást.
Tíz hónap szervezés és csaknem kéthetes építkezés után, július 16-án nyitotta meg kapuit a fesztivál, amely 21 különböző programhelyszínen zajlott, több mint 250 zenei fellépővel és megközelítőleg 1000 kulturális programmal – ezzel a Campus a 2025-ös nyár egyik legsikeresebb fesztiváljává vált.
A fesztivál népszerűségét tovább növelte, hogy több ismert közéleti és kulturális szereplő is jelen volt, köztük Berki Krisztián olimpikon, Stohl András, Kiss Ramóna, Erős Antónia, Hámori Barbara televíziós producer és Eszterházy Mátyás sportmenedzser is. A sokszínű programhelyszínek – mint az MBH Bank Rock Aréna, az Unipass Színpad, a Debreceni Egyetem Színpad, a Kocsi.hu Színpad, a Made in Debrecen, a CATL Lighthouse Stage a Víztoronykertben, a Pepsi Music Hall és természetesen a Civil Falu – mind hozzájárultak a fesztivál sokszínűségéhez és olyan kultikus külföldi zenei produkcióknak is teret adtak, mint az amerikai The Dandy Warhols vagy a brit Flux Pavilion.
A Civil Falu programjai kiemelt figyelmet kaptak, és olyan értékeket képviseltek, mint a társadalmi párbeszéd, a fenntarthatóság és a helyi közösségek erősítése. A látogatók olyan programokkal találkozhattak, mint az Élő Könyvtár, a Fenntarthatósági Udvar vagy a helyi szervezetek interaktív standjai. Fontos színfolt volt a fesztiválon az egyéb művészeti programok jelenléte és számos fényinstalláció emelte új szintre a Campus vizuális világát. A szervezők célja, hogy a Campus ne csupán egy zenei esemény legyen, hanem egy komplex közösségi élmény, Debrecen értékei mellett a sokszínűségre épít, nyitottan és befogadóan.
A fesztivál idei üzenete, a „Vigyázunk egymásra” nemcsak szlogenként jelent meg, hanem a Campus szellemiségének is fontos része volt. Ennek keretében idén debütált a fesztiválon a lelki biztonságot fókuszba helyező Közbelépő projekt. A szervezők különösen ügyeltek arra, hogy a fesztivál minden résztvevője biztonságos, felszabadult környezetben élhesse meg a klasszikus fesztivál-élményt. Az idei év gyakorlatilag problémamentesen zárult, a professzionálisan kialakított Elsősegély Ambulancián komolyabb beavatkozásra nem volt szükség, a szakemberek összesen 180 esetet láttak el.
A szerdai nyitófogadáson 16 millió forint gyűlt össze a Mentsük meg Benit Alapítvány javára – a Campus tehát nemcsak szórakoztat, hanem társadalmilag is aktív és felelősséget vállaló eseményként működött idén is.
A teljes terület visszaállítását már vasárnap hajnalban megkezdték, a tervek szerint néhány napon belül a Nagyerdő környéke újra teljes egészében elérhető lesz a debreceniek számára.
A fenntarthatóságra, minőségre és közösségi értékekre építő fesztivál mára megkerülhetetlen része lett a hazai nyárnak. A Campus háromezer ember munkája, a magyar zenekedvelők és fesztivállátogatók kedvelt rendezvénye, Debrecen kiemelt turisztikai és közösségi értéke.
Sajtóközpont - CzA
Campus Fesztivál