Fúvós és ütős tehetségek hétvégéje

Ausztriából és Németországból is érkeznek fiatalok a debreceni Rézfúvós és Ütőhangszeres Találkozóra és Versenyre. A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának legnagyobb múltú rendezvényét idén március 25-én és 26-án tartják.

Két fordulóban, kötelező és szabadon választott művekkel is színpadra kell állniuk a trombita, a kürt, a harsona és a tuba, valamint az ütőhangszerek ifjú virtuózainak a Zeneművészeti Kar versenyén vasárnap és hétfőn. Minden hazai felsőoktatási intézményből jelentkeztek növendékek, többek között Pécsről, Szegedről, Budapestről, Miskolcról és Győrből, de Ausztriából és Németországból is érkeznek résztvevők. Összesen több mint hetvenen versengenek majd több korosztályban, 16 éves középiskolásoktól egyetemi hallgatókig. A debreceni kar szinte minden növendéke megméretteti magát.

A produkciókat szakmai zsűri bírálja el, melynek tagjai elismert muzsikusok, akik előadóművészi vagy professzori tevékenységük alapján meghatározó szereplői a hazai és nemzetközi zenei életnek, többszörös versenygyőztesek, vezető zenekarok tagjai. Szerepet vállal a bírálatban többek között Geiger György Kossuth-díjas trombitaművész, Fejér András, a Deutsches Symphonie Orchester szólóharsonása, Simon Zsolt, a St. pölteni konzervatórium trombitaművésze, valamint Jan Pilch, a Krakkói Zeneakadémia ütőhangszeres professzora.

Szintén tagja lesz a zsűrinek Kovács Zalán László tubaművész, aki a kétnapos verseny részeként vasárnap 20 órától zenésztársaival koncertet is ad a Liszt teremben. A többszörös nemzetközi versenygyőztes szólista zenélt korábban az Udinei Filharmonikus Zenekarban, megnyerte a Kínai Nemzeti Nagyopera Zenekarának próbajátékát, illetve a Shanghai melletti Zezijang tartomány szimfonikus zenekarának volt szólamvezetője. 2008-ban ő maga is indult a Debreceni Rézfúvós és Ütőhangszeres Versenyen, akkor első helyezést és különdíjat nyert.

A legtehetségesebb ifjú zenészeket minden hangszercsoportban első-, második-, harmadik-, valamint különdíjjal ismerik el , a győztesek pedig hétfőn 16 órától gálakoncertet adnak a program zárásaként.

Sajtóiroda – TH