Az NMHH elnöke a média felelősségéről

A Debreceni Egyetemen járt és az FM 90 Campus Rádió vendége volt Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács elnöke. A Városi Élet című műsorban az elnök elismeréssel szólt arról a munkáról, amely a Debreceni Egyetemen folyik, és reményét fejezte ki, hogy hamarosan az intézmény is az NMHH partnerei közé tartozhat.

Szabadság és biztonság a digitalizálódó világban címmel jelent meg a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) új stratégiája a 2023–2026 időszakra múlt év januárjában.

- A stratégiánk két hívószava a szabadság és a biztonság. Minden, amivel az NMHH foglalkozik, legyen az a hagyományos média, a hírközlés, internet, illetve ezeknek a különböző keresztmetszetei. Alapvetően olyan felületek, melyeken az egyéni szabadság megélésére széles tér nyílik. Nyilván egy demokráciában úgy kell ezeket a felületeket megőrizni és ápolni, hogy erre a legjobban alkalmasak legyenek. Ugyanakkor, ahol óriási mennyiségű ember közlekedik, mint mondjuk az interneten, vagy a médián keresztül, akár a hírközlési szolgáltatók ügyfeleiként, óhatatlanul a biztonság kérdése is felmerül, hiszen az egyéni szabadsággal való élés természetesen kockázatokkal is jár. Ennek megfelelően az államnak egyrészt az a dolga, hogy a szabadság megélését lehetővé tegye, másrészt ezektől a károktól, ártalmaktól, veszélyektől megpróbálja megóvni a polgárait, persze szigorúan csak az egyéni felelősségvállalás megtartása mellett. A mi munkánknak megvannak azok a vetületei, ahol mind a szabadságot, mind a biztonságot tudjuk érvényesíteni. Persze ezek nagyon általános kategóriák, nyilván apró cselekvések sokaságára kell lebontani őket, hogy a nagy elvi hívószó aztán a gyakorlatban is érvényre tudjon jutni – hívta fel a figyelmet Koltay András

Az elnök szerint a stratégiát illetően jól állnak, bár a munka jellegénél fogva ezt sosem lehet befejezni.

- Sok minden történt az elmúlt időszakban, például a gyermekvédelem területén számos kezdeményezésünk volt, és lesz idén is, de az online piac szabályozása is teljesen megújul, amelyben az NMHH-nak Magyarországon kulcsszerepe lesz. Tudományos együttműködések, iparági partnerségek sokaságát alakítottuk ki, mindezt a kötelezőkön túlmenően. Próbálunk olyan hatóság lenni, amelyik többet tesz annál, mint a rárótt jogszabályi kötelezettség által diktált minimum lenne – szögezte le az elnök.

Koltay András a jelenlegi magyar média helyzetéről szólva elmondta, hogy világszerte és hazánkban is igaz az, hogy az újságírás sok tekintetben hanyatlóban van. 

- Ennek számos oka van, például gazdasági, de az internetes kommunikáció is drasztikusan átalakítja a média nyelvét és a média tartalmainak mélységét. Elemi érdeke mindenkinek ebben az országban, hogy a magyar nyelvű média és a magyar tartalomgyártás megmaradjon, és minél színvonalasabban tudjon működni. Hiszek abban, hogy a média a mai napig egy kulturális szolgáltatás, amibe persze sok minden belefér. A média tömegekhez jut el, alapvetően határozza meg egy nemzet jelenét és jövőjét. Elemi csapás lenne, ha a magyar média ilyen értelemben belesimulna a globális mintákba. Nagy veszélyek leselkednek, és ezek gyorsabban itt lehetnek, mint ahogy arra számítanánk.  Nekünk NMHH-ként közvetlen esélyeink nincsenek ezek kezelésére, vagy a problémák megoldására, de amit tudunk tenni, azt megtesszük. Például együttműködünk egyetemi közösségekkel, illetve középiskolákkal is. Igyekszünk növelni a lehetőségeket, hogy felnőjön egy olyan réteg, melyben ott vannak a jövő nagy magyar újságírói – ismertette az NMHH elnöke, aki bízik benne, hogy belátható időn belül a Debreceni Egyetemmel is kialakulhat egy olyan együttműködésük, amely tudományos szakmai tevékenységeket jelent. 

A teljes beszélgetést meghallgathatják a Campus Rádión.

 

Sajtóközpont - KSzD