Állásbörze – a személyes kapcsolatfelvétel meghatározó

Állásajánlatok, vállalati ösztöndíjak, szakmai gyakorlati lehetőségek és karriertanácsadás is várta a látogatókat a Debreceni Egyetem szerdai Állásbörzéjén. Az őszi rendezvényen negyvenöt kiállító fogadta az érdeklődőket a Főépületben.

Ma már több lehetősége van annak, aki munkát keres, hiszen az utóbbi években megszaporodtak az állásbörzék a városban. A Debreceni Egyetem magától értetődően elsősorban az egyetemi hallgatókat, a végzősöket és a végzés előtt állókat várja.

- Úgy vesszük észre, hiába vannak hasonló rendezvények a városban és a vonzáskörzetben, a mi hallgatóink nem nagyon járnak oda. Előnyben részesítik a „saját” állásbörzét, inkább itt érdeklődnek a pozíciók iránt – mondta Zsuppányi Noémi főszervező, a hallgatói karrieriroda vezetője. 

A 2024 őszén kiállító cégek gyakorlatilag már régi, gyakran szerződéses partnerei az egyetemnek. Jellemző, hogy nagy multik és állami vállalatok nagy számban vannak jelen, hiszen ők folyamatosan keresik a munkaerőt. Egy állásbörzén már az első találkozáskor is elveszik az ember önéletrajzát, rögtönözni tudnak egy állásinterjút és elindulhat a kiválasztási folyamat. A személyes kapcsolatfelvétel lehetősége felgyorsítja a folyamatot, ezért van az, hogy az érdeklődés a kiállítók részéről évek óta töretlen.

- Az Állásbörze sikerét jelzi, hogy 2007 óta minden évben megrendezzük, 2017 óta pedig évente kétszer, tavasszal és ősszel is. Az egyetemi állásbörzék sorában a Debreceni Egyetemé a legnagyobbak közé tartozik, ez annak köszönhető, hogy mindkét félnek, a munkahelyet kereső végzős hallgatóknak és a munkaadóknak is elismerten hasznos. Egy-egy alkalommal kétezer körüli az érdeklődő hallgatók száma – emelte ki a szerdai esemény megnyitóján Bartha Elek oktatási rektorhelyettes.

Az állásajánlatok mellett vállalati ösztöndíjakat, szakmai gyakorlati lehetőségeket és karriertanácsadást is kínáltak a kiállítók a látogatóknak.

- Fontos esemény ez a hallgatók életében, ugyanis egy végzős egyetemista számára az utolsó félév már tényleg a tanulmányok lezárásáról szól. Ők fél lábbal már kinn vannak az egyetem falain kívül, de nekünk fontos, hogy még ilyenkor is segítsük őket. A tudásuk megvan, az erről szóló dokumentumot hamarosan megkapják, úgyhogy már csak az van hátra, hogy megtalálják a legmegfelelőbb foglalkozást, illetve munkahelyet. Ez a rendezvény ezt szolgálja – fejtette ki a Hallgatói Önkormányzat elnöke, Csont István.

Az utóbbi években jelentősen felduzzadt a Debrecenbe és környékére települő új cégek száma, így tulajdonképpen a friss diplomások is válogathatnak a munkahelyek közül. Ráadásul nagyobb volumenű vállalat is több van, így már nem egy-két helyen lehet jól keresni a városban. A munkaerőpiaci szakértők szerint elő is fordul, hogy valaki pár hónap után vált és elmegy egy hasonló méretű vagy jellegű munkahelyre. 

Ahhoz azonban, hogy az oda-vissza ugrálásokat (job hopping) elkerüljék vagy hogy minél hamarabb a számukra legjobb, legkellemesebb, legmegfelelőbb munkát megtalálják, sok esetben érdemes szakemberhez fordulni. Ezért hoztak a szervezők ezúttal is sokféle tanácsadót és tanácsadást a rendezvényre: grafológiai, rajzos pszichológiai és karriertanácsadást – természetesen mindegyiknek az elhelyezkedés, a pályaorientáció, a karrierút segítése a célja. 


Emellett lehetett regisztrálni próba-állásinterjúkra is, amennyiben valaki ki akarta próbálni, hogyan tud reagálni egy ilyen szituációban magyar, angol, német vagy francia nyelven. 


PE