Üzbegisztán kormánya és a Debreceni Egyetem tavaly a Magyar-Üzbég Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság 6. ülésén Budapesten írt alá együttműködési keretszerződést. A megállapodás nyomán az intézmény három területen – biotechnológia, gyógyszerészet és mezőgazdaság – nyújt tudományos támogatást, illetve az együttműködés keretében lehetőség nyílik, hogy az üzbég hallgatók és oktatók a Debreceni Egyetemen szerezzék meg a jelzett területek dinamikus fejlesztéséhez szükséges tudást.
A közös munka előrehaladásáról és a további együttműködési lehetőségekről egyeztetett szombati látogatása során Abdukodir Toshkulov, Üzbegisztán felsőoktatásért felelős minisztere és Shohruh Akbarov, a felsőoktatásért felelős minisztérium osztályvezetője Szilvássy Zoltán rektorral és Kiszil Okszána koordinációs és stratégiai igazgatóval.
A tárcavezető beszámolt egy új üzbég tudományos és technológiai klaszter létrehozásáról is, amelyben számítanak a Debreceni Egyetem részvételére és a területen szerzett kiemelkedő tapasztalataira is. A közös munkához nagy segítséget jelent a DE által irányított Pharmapolis Debrecen Innovatív Gyógyszeripari Klaszter, amely a gyógynövényalapú gyógyszerfejlesztés, valamint a kismolekulás gyógyszergyártás technológiájának elsajátítása kapcsán biztosítja a tudásexportot.
Szilvássy Zoltán rektor a hirek.unideb.hu-nak elmondta: nagy megtiszteltetés, hogy az üzbég miniszter személyesen tájékozódott és egyeztetett a további együttműködési lehetőségekről a két ország kormányfői szintű találkozója előtt.
- Kiváló a kapcsolatunk Üzbegisztánnal, az oktatási-kutatási témák, így közös képzések, hallgatói-oktatói mobilitás, kutatási együttműködések mellett az iparfejlesztést és innovációt szolgáló projektekben, illetve a klaszterrendszer üzbegisztáni meghonosításában is közösen dolgozunk – tájékoztatott az egyetemi vezető.
A megbeszélésen szó volt még a Tashkent Vegyipari-Technológiai Egyetemmel, a Tashkent Gyógyszerészeti Egyetemmel, valamint a Tashkent Állami Agrár Egyetemmel tavaly kötött megállapodásokról, amelyek a kettős diplomát adó közös mesterképzést célozzák, valamint folytatták az egyeztetéseket arról is, hogy a Debreceni Egyetem képzései a jövőben Üzbegisztánban is elérhetővé váljanak.
Sajtóközpont - TPL