Science Café jubileum

Idén már tizedik évadával folytatja ismeretterjesztő előadás-sorozatát a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatósága. A kéthetente jelentkező Science Café szokatlan környezetben népszerűsíti közérthető, olykor játékos formában az intézmény legfrissebb, legérdekesebb tudományos eredményeit.

Egy évet „csúszott” a jubileum, ugyanis 2021-ben a COVID miatti járványhelyzetben kényszerűen szüneteltek az előadások, de a folytatás iránt töretlen az érdeklődés.

- A 2013-ban indult sorozat egyre népszerűbb, mind az egyetem oktatói, kutatói, mind pedig az érdeklődők körében. Mára az előadások témaköre a kezdeti – elsősorban – természettudományos és műszaki eredmények mellett kiterjed szinte valamennyi tudományos területre – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Varga Zsolt.

A DE tudományos igazgatója kiemelte: a kezdetektől szándékosan vitték ki az egyetem falai közül az előadásokat, a Libri Könyvesbolt pedig olyan helyszín, ahol több generációra, köztük középiskolásokra, egyetemistákra és akár az idősebb korosztályra is lehet számítani érdeklődőként.

Az elmúlt több mint egy évtized alatt olyan tudományos érdekességek szerepeltek a kínálatban, mint – többek között – az akvapónia, Shakespeare mérgei, különc géniuszok és zseniális őrültek vagy a reklámok szabályozása. Előadás hangzott el természetesen olyan komoly témákról, mint a gyógyszerek útja a laboratóriumtól a polcokig, a demencia, az agydaganatok elleni küzdelem és olyan érdekességek is, mint a képregények története, a stressz vagy akár az Aranycsapat.

A századik, jubileumi rendezvény előadója 2022 májusában Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese, az Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézetének igazgatója volt, aki Zene füleinknek – hangok, zene, beszéd című estjén szakterületétől távolinak, szokatlannak tűnő témát választott, és történelmi időutazásként az ókortól napjainkig mutatta be tudományos megközelítésben a muzsika születését.

- Az intézmény széles tudományos spektrumának és elért eredményeinek köszönhetően nincs hiány témákban, amelyeket az itt oktatók, kutatók örömmel ismertetnek meg a nagyközönséggel, mivel tudják, hogy a tudomány népszerűsítésének nem szabnak határt az egyetem falai – hangsúlyozta Mándy Zsuzsa, a Tudományos Igazgatóság munkatársa, a program ötletgazdája és főszervezője.

A Science Café idei első vendége Benedek Máté, a DE Kémiai Tudományok Doktori Iskola PhD-hallgatója lesz, aki Oppenheimer – És ami mögötte van című előadásával 2024. február 21-én, szerdán 17 órai kezdettel várja a tudomány iránt érdeklődőket a Fórum Bevásárlóközpont Libri Könyvesboltjában (Debrecen, Csapó u. 30.).

Sajtóközpont - BZs