Rendhagyó óra Izrael nagykövetével

Ikonikus olimpikonokról, a sport technológiai vívmányairól és gazdasági vonzatairól, valamint a sportdiplomácia jelentőségéről is beszélt Yacov Hadas-Handelsman azon a kerekasztal-beszélgetésen, melyet sportközgazdász mesterszakos hallgatóinak szervezett a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar.

Izrael Állam budapesti nagykövete a magyar és izraeli sportkapcsolatokat illusztráló Game Changers-kiállítás megnyitójára érkezett kedden Debrecenbe. A tárlat zsidó származású magyar sportolóknak állít emléket, róluk is megemlékezett Yacov Hadas-Handelsman a Gazdaságtudományi Kar hallgatóinak tartott rendhagyó órán.

Kőmíves Péter Miklóssal, a GTK Gazdasági Jog Tanszék adjunktusával és Iglói-Nagy Istvánnal, a Külgazdasági és Külügyminisztérium sportdiplomáciai főosztályvezetőjével többek között olyan legendás sportolók életútját, karrierjét is megidézték az angol nyelvű kerekasztal-beszélgetésen, mint Hajós Alfréd első magyar olimpiai bajnok, Kronberger Lili korcsolyázó, Elek Ilona tőrvívó és Guttmann Béla labdarúgó.

- A sport összekapcsolja a különböző nemzeteket, mondhatjuk, hogy egy közös nyelv, ezáltal rendkívüli jelentőségű az életünkben. Emellett a sportipar egy egyre több pénzt vonzó terület, elég, ha csak a sportesemények közvetítési jogaira vagy a merchandising-bevételekre gondolunk. Folyamatosan fejlődik is, egymás után jelennek meg a modern technológiák, a high-tech termékek. Tulajdonképpen már a futáshoz használt cipő, okosóra és a speciális mez is ide tartozik – sorolta a nagykövet.

Yacov Hadas-Handelsman a magyarországi sportlétesítmények kapcsán felidézte például a nyáron, Budapesten megrendezett vizes világbajnokságot, ahol az izraeli sportolók már az edzés helyszínéül kijelölt uszoda fejlettségén is elcsodálkoztak. A hazai sporteseményekkel és a létesítményekkel kapcsolatban Iglói-Nagy István kiemelte: Magyarország számára stratégiai terület a sport. Emlékeztette a hallgatókat arra a hihetetlen eredményre is, hogy a magyar olimpiai aranyérmek száma már meghaladja a 180-at.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium sportdiplomáciai főosztályvezetője a beszélgetés zárásaként fotókkal illusztrálta a magyar sportdiplomácia számos emlékezetes pillanatát az elmúlt évekből. Mutatott felvételt többek között Kubala László barcelonai szobránál tett látogatásról, a szöuli olimpia helyszínére 30 év múltán visszatért magyar olimpiai bajnokokról, az etióp futócsapat edzőjének budapesti diplomaosztójáról, a világhírű kerékpározók, Alberto Contador és Ivan Basso magyarországi programjáról, valamint arról a teqball-asztalról, ami a helsinki olimpián szerzett 16 arany-, 10 ezüst- és 16 bronzéremnek állít emléket.

A teqballal kapcsolatban Iglói-Nagy István hangsúlyozta: minden eszközzel segítik a száz százalékban magyar fejlesztésű sportág megismertetését a világban, mindent megtesznek azért, hogy az az olimpiai sportágak közé kerülhessen.

 

Sajtóközpont - TH