Rajzokon rögzített zenei pillanatok

Rekordszámú, több mint száz pályamunka érkezett a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar idei Hang-Játék-Zene ifjúsági élménykoncertjeihez kapcsolódó rajzpályázatra. Az előadásokon részt vett általános iskolás gyerekek rajzain megelevenednek a koncertek emlékei, a Diótörő, a Körtánc a Marimbával és a Pásztorok tánca legemlékezetesebb pillanatai.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar professzora, a DE ZK Művészeti Menedzser Iroda vezetője, Váradi Judit kezdeményezésére huszonnégy éve indult különleges koncertsorozat célja, hogy élményekkel gazdagítsa az általános iskolás gyerekek zenei ismereteit, ezáltal minél szorosabb kapcsolatba kerüljenek a klasszikus zenével. A Hang-Játék-Zene ifjúsági élménykoncertek a koncertpedagógia eszközeivel egészítik ki a közoktatást, amelyre a debreceni diákok mellett a régió 100 kilométeres körzetéből érkeznek osztályok. A gyerekek megismerhetik a hangszereket, valamint zenetörténeti és műfajtörténeti ismeretekkel is gazdagodhatnak. Az előadások elengedhetetlen élménye az együtt éneklés, a különböző ritmusgyakorlatok megszólaltatása és a közös tánc.

- Tematikában mindig igyekszünk stílusban egymástól egyértelműen elkülönülő műveket, hangszereket és fellépőket megmutatni. A gyerekek ezúttal is három olyan produkciót láttak, amik gazdagították a zenével kapcsolatos ismereteiket, valamint látásmódjukat. Mindig tudunk olyat mutatni nekik, amit még biztosan nem láttak. Ezúttal is nagy hangsúlyt kapott az interaktivitás, a test ritmikai lehetőségeit is igyekeztünk kiaknázni. Példátlan összefogással jött létre a népzenei koncert, hiszen a ZK, a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium, a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium, valamint a Debreceni Népi Együttes közreműködésével láthattak egy nagyon különleges előadást a gyerekek, akik ezáltal népdalt és néptáncot is tanulhattak – fogalmazott a professzor.

A hangversenyeken húsz iskolából több mint négyezer diák vett részt. A gyerekek a hagyományoknak megfelelően rajzokon örökítették meg zenei élményeiket, emlékeiket, a mostani pályázati kiírásra a programban részt vett iskolások 105 alkotáson keresztül idézték fel és értelmezték a koncerteken elhangzottakat. Váradi Judit hozzátette: zenepedagógiai szempontból nagyon fontos, hogy a gyerekek mely pillanatokat örökítették meg.

- Az előadásoknak egyedi jellemzőjük, hogy megismételhetetlenek, egy művet többször nem lehet ugyanúgy bemutatni, a gyerekek is ezt a pillanatnyi zenei hangulatot ragadták meg, a hangversenyeken látottak és hallottak így tovább megmaradnak az emlékeikben. Rajzaiknak köszönhetően összekapcsolódnak a művészeti ágak, a zene és a tánc élménye vizuális alkotásként jelenik meg. A pályázat tapasztalatai megmutathatják, hogyan lehetne élményszerűbbé tenni a hangversenyeket, mivel lehetne még jobban megragadni a gyerekek figyelmét, miként lehetne még jobban hatni rájuk – mondta Váradi Judit.

Az elkészült alkotásokat Tamus István debreceni grafikusművész zsűrizte. Elmondása szerint a gyerekek a zene meghatározó motívumait jelenítették meg rajzaikon.

- A diákok számára a rálátások, a figurák helyzete nagyon fontos, hiszen ők a rajzlap egészét használják ki, síkban ábrázolnak. Örültem, hogy nem csak filccel készült alkotásokat készítettek a fiatalok, hanem többen választották a ceruzát és a vízfestéket, hogy megörökítsék a zenei élményt – tette hozzá. 

A ZK Liszt termében, valamint a DE Főépület Aulájában tartott koncerteken Csajkovszkij Diótörő című szvitjéből hallhattak táncokat a gyerekek, aki emellett különböző táncok segítségével a marimbával, valamint a pásztorok hagyományos táncával is megismerkedhettek. A koncertsorozatról készült alkotásokból álló kiállítást június végéig lehet megtekinteni a Zeneművészeti Galériában. 


Sajtóközpont - BZ