Óriási az érdeklődés a GTK kooperatív képzése iránt

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara a hallgatók gyakorlatorientált képzési lehetőségeinek kiszélesítése érdekében egy új képzési formát, kooperatív képzést vezet be a 2025/2026-os tanévtől kezdődően. A képzés célja, hogy koordináltan segítse a tanulmányaik mellett dolgozó nappali tagozatos hallgatók előrehaladását a kiemelkedő szakmai partnerszervezetekkel együttműködésben.

A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara által indított kooperatív képzési formában újdonság, hogy az intézményen belül megszerzett ismeretanyag valós vállalati környezetben történő alkalmazása tanulmányaikkal egyidőben, az egyetem által koordinálva valósul meg a szakmai partnereknél. A képzés jelenleg hallgatói jogviszonnyal rendelkező, nappali tagozatos alapszakos hallgatók számára elérhető az 5. és 6. félévben, gazdálkodási és menedzsment, nemzetközi gazdálkodás, valamint pénzügy és számvitel szakokon. 

- A Debreceni Egyetem 2025-ben elnyerte a hazai felsőoktatási intézmények mezőnyében a Hallgatóbarát Egyetem díjat. Ez a rangos elismerés igazolja és egyben kötelez is minket, hogy olyan értékteremtő folyamatokat alakítsunk ki a jövőben is a munkánk lehető legtöbb területén, melyek a hallgatók számára előnyöket hordoznak. Ismerve az egyetemünkön tanulmányokat folytató hallgatóink munkavállalási trendjeit, küldetésünknek érezzük a gyakorlatorientált képzéseink fejlesztését, a szakmai munka világában való első megjelenés támogatását, segítését. A már ismert és elismert duális képzés mellett a piaci igényekre reagálva ezért alakítottuk ki a kooperatív képzési formát – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Fenyves Veronika, a Gazdaságtudományi Kar dékánja. 

A kar jelentős szakmai és vállalati partnerszervezeti kapcsolatokkal rendelkezik.

- Kiemelt figyelmet fordítottunk és fordítunk arra, hogy jó kapcsolatot ápoljunk a régió munkaerőpiaci szereplőivel különböző együttműködési formákban. Ennek keretében ajánlottuk a szervezetek és a hallgatók figyelmébe az új képzési formát, amelyet kiemelkedő érdeklődés fogadott mind a vállalati partnerek, mind a hallgatók részéről – tette hozzá a kari vezető.

A kooperatív képzés megvalósítására létrejött egy olyan digitális platform/informatikai felület, mely segítségével a képzés teljes folyamata nyomon követhető valamennyi érintett számára a jelentkezés pillanatától a képzés lezárásig.

- Több hónap előkészítő munkájával elkészültek a képzés megvalósításához szükséges szabályozási mechanizmusok és keretrendszerek, valamint informatikai fejlesztések. A digitális támogatottsággal a partnerszervezetek és hallgatók által megfogalmazott piaci igényekre térben és időben hatékonyan tudunk reagálni. A képzés iránti érdeklődés bizonyítéka, hogy néhány óra leforgása több mint 100 hallgató regisztrációját fogadhattuk a rendszerben. Jelenleg 87 hallgató nyújtotta be jelentkezését és a programunkhoz 20 partnerszervezet csatlakozott, számuk folyamatosan bővül – fejtette ki Fenyves Veronika.

A Gazdaságtudományi Kar dékánja úgy látja: a kooperatív képzés elindításával újabb mérföldkőhöz érkezett a kar, a mesterszakokon már bizonyított duális képzés sokéves tapasztalatával létrejött annak alapszakos testvére is.

- A jövőben szeretnénk felmenő rendszerben további évfolyamokra, szakokra is kiterjeszteni ezt a képzést. Ez a modell új esélyt és szakmai garanciákat ad már a továbbtanulásra való jelentkezés időszakában azon középiskolások számára, akik nappali tagozaton a tanulmányaik mellett szeretnének munkát végezni. A partnereknél végezhető munka egyrészről garancia a szakmai fejlődésükre, másrészről a munkatapasztalat versenyelőny az első önálló munkavállalásuknál – részletezte Fenyves Veronika.

Sajtóközpont