Hangos siker a nyitányon

Elkezdődött az első oDEonFiESZTa a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán. A Fiatalok és Egyetemisták Színházi Találkozóján az elkövetkező napokban változatos és színvonalas programokkal várják a színházszerető közönséget az oDEon színházban.

Jól sikerült a fesztivál csütörtökön este bemutatott első előadása, a Páholy Ifjúsági Színház által színpadra vitt, A Párizsi Notre-Dame című musical. A tehetséges énekesek és táncosok produkciója iránt olyan nagy volt az érdeklődés, hogy az előadást pénteken megismétlik a Böszörményi úti egyetemi színházban.

A fiesztát Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja nyitotta meg. Beszédében kiemelte: az oDEon színház színpadán szerzett élmények egy életre szólnak, és nagyon hasznos tapasztalatokat szerezhetnek a fellépő fiatalok.

- Már huszonöt éve is színházterem volt itt, nagyon kedves emlékek fűznek ehhez a helyhez. A fiatalok és azok a lelkes szakértők, akik létrehozták az oDEont, magas szintre emelték az amatőr színjátszást, az egyetemi polgárokból pedig „profi” társulatot hoztak létre. Azt kívánom a színészeknek, hogy sok olyan élményben legyen részük, mint amilyenben nekem volt, a szervezők pedig sok sírós-nevetős darabot vigyenek színre – emelte ki beszédében a MÉK dékánja.

Az első alkalommal megrendezett oDEonFiESZTát hagyományteremtő szándékkal indították el, hogy a színházat szerető, de még pályafutásuk elején járó tehetséges fiatalok tanuljanak a szakmáról, és megismerjék egymást. A rendezvénysorozaton hat nap alatt összesen 14 produkciót láthat a közönség.

- Megelőlegeztük a bizalmat a hatnapos fesztiválnak, mellyel egyrészt az elmúlt másfél évre is visszagondolunk, de az előttünk álló időszakot is ünnepeljük. Az utóbbi fél évben arra készültünk, hogy a fieszta megvalósulhasson, hiszen nagyon hiányzott a színház, a közönség és a közösség. A fiataloknak igényük lenne arra, hogy találkozzanak, ismerkedjenek, erre a fiam, a fiesztán is fellépő Csáki Benedek világított rá. A nyitóelőadást is éppen olyan fiatalok alkották meg, akik nem feltétlenül ismerik egymást. Érkeztek például a kaposvári és a budapesti színművészetiről, de a táncosok is különböző helyekről verbuválódtak össze. Nagy szükség volt egy ilyen céltudatos rendezvényre, amihez kellett az egyetem és a MÉK támogatása is. Ez az első fieszta, de bízunk abban, hogy húsz év múlva is megrendezhetjük, hiszen tehetségekből remélhetőleg mindig lesz bőven – fogalmazott Végh Veronika, az oDEonFiESZTa főszervezője.

Az oDEonFiESZTa a következő csaknem egy hétben négy helyszínen színházi előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, koncertekkel várja az érdeklődőket augusztus 31-ig. Egyebek mellett lesz író-olvasó találkozó Dániel Andrással, a nagysikerű Kuflik-sorozat szerzőjével, Szimpla vágyak címmel Dánielfy Gergő egyszemélyes musicalt ad elő, valamint a The Crams együttes lép fel egy akusztikus koncerten.

Program:
Augusztus 27:
A Párizsi Notre-Dame  // Páholy Ifjúsági Színház (musical)

Augusztus 28:
16.00 Terék Anna: Halott nők
17.30 Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról // részletek
18.30 Kerekasztal beszélgetés: Érdekel a színház! Gimi után hogyan tovább?
Csáki Benedek (Színházrendező–fizikai színházi koreográfus szakirány SZFE)
Pálóczi Bence (Kaposvári Egyetem Művészeti kar – Színművész szak)
Papp Balázs (Budapesti Zeneakadémia klasszikus ének szakirány)
20.00 Márfi Márk: TELIK – egy óra az életedből // Márk 2020-ban végzett az SZFE prózai színész szakán.

Augusztus 29
18.00 The Crams – Akusztikus koncert
19.00 Vecsei H. Miklós és barátai: Párbeszéd, sötétben – Koncertszínház
Csoóri Sándor önéletrajzi műveiből és verseiből