A Debreceni Egyetem és a Kína száz kulcsfontosságú egyeteme között számontartott Nanjing University of Aeronautics and Astronautics (NUAA) vezetői 2024-ben rögzítették kapcsolatfelvételi szándékukat egy együttműködési megállapodásban. A partnerség részleteinek egyeztetése érdekében érkezett a napokban a NUAA küldöttsége a Debreceni Egyetemre. Shi Daning alelnököt és kollégáit Pető Károly általános rektorhelyettes, Kiszil Okszána koordinációs és stratégiai igazgató, valamint Tiba Zsolt, a Műszaki Kar külügyi dékáni megbízottja fogadta a Főépületben.
A Kína felsőoktatási intézményeinek TOP1 százalékába tartozó egyetem 23 (többek között repüléstechnikai, energetikai és energiamérnöki, gépészmérnöki) intézetet működtet, valamint 200 kutatóközpontot és laboratóriumot (köztük például pilóta nélküli repülőgép-kutató és helikopter-technológiai). Kutatói, oktatói és hallgatói az 1952-es megalapítás óta több mint 40 pilóta nélküli légi járművet állítottak elő Kína számára, és részt vettek a világ legnagyobb kétéltű repülőgépének tervezett "Kun Dragon" fejlesztésében, mely 2017-ben hajtotta végre első sikeres tesztrepülését. Oktatási és kutatási tevékenysége elismeréseként megkapta a Double First Class-minősítést, amivel Kína háromezer felsőoktatási intézménye közül mindössze 147 rendelkezik.
- Képzési portfóliónk 67 alap- és 48 mesterképzést, valamint 21 doktori programot kínál a hallgatóknak. Jelenleg csaknem negyvenezren tanulnak egyetemünkön, a külföldi hallgatók száma ugyanakkor alacsony. Szeretnénk ebben előre lépni, az idei évre éppen ezért a nemzetköziesítés a missziónk – ismertette Liu Changjiang, a nemzetközi oktatást koordináló kar dékánja.
Ehhez kapcsolódóan Shi Daning alelnök az alap-, mester- és doktori képzésben is megvalósítható mobilitások mellett kettős diplomát adó képzések indítását is szorgalmazta.
- A Debreceni Egyetem nyitott a minél szélesebb körű hallgatói és kutatói mobilitási lehetőségekre, valamint a kettős diplomát adó képzések kidolgozására, indítására is, működnek már jó példák többek között a Gazdaságtudományi Karon, valamint a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon – sorolta Pető Károly rektorhelyettes.
A megbeszélést az egyeztetések további lépéseinek meghatározásával zárták a felek, a műszaki tudományterületet érintő képzésfejlesztés részleteit a NUAA illetékesei a Műszaki Karral dolgozzák ki.
Sajtóközpont