Alakuló ülését tartotta az új Szenátus

Első alkalommal ülésezett a Debreceni Egyetem tavaly decemberben megválasztott Szenátusa. A februári tanácskozáson több szabályzat módosításáról, doktori iskolák összevonásáról, illetve új doktori iskolák létrehozásáról, valamint új képzések indításáról is döntött a testület.

Szilvássy Zoltán rektor idei első rektori beszámolójában kiemelte, hogy napjainkban egyre nagyobb szerepet kapnak a nemzetközi együttműködések, amelyekhez komoly perspektívát nyújt a decemberben felavatott Türk Sarok.

- Az elmúlt év utolsó munkanapján átadtuk a Bölcsészettudományi Karhoz tartozó, Türk Sarok nevet viselő nemzetközi kulturális és kooperációs egységet. Valamennyi türk ország diplomáciai képviselete megjelent a Türk Sarok avatásán, és azóta érezhetően felpezsdült a kapcsolat ezekkel az országokkal, együttműködési és projektjavaslatok merültek fel, és ami eddig csak Üzbegisztánnal és Kazahsztánnal működött, az kezd kialakulni Törökországgal, Azerbajdzsánnal és Tádzsikisztánnal. Sikerült új lendületet adni közép-ázsiai kapcsolatrendszerünknek – jelentette ki Szilvássy Zoltán.

A rektor a januárban az egyetem Aulájában bemutatott operettelőadás, a Denevér kapcsán kifejtette, hogy a jövőben egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a színpadi zenés drámák az intézmény oktatási és kulturális palettáján a Zeneművészeti Kar szakirányú képzéseinek köszönhetően, és reményét fejezte ki, hogy a sport mellett a művészet lesz az intézmény következő kitörési területe.

Bács Zoltán kancellár beszámolójában arról beszélt, hogy megkezdődtek az egyeztetések a minisztériummal a 2027-től induló 6 éves közfeladatellátási szerződésről. A tervek szerint az idei év őszére dolgozzák ki az újabb keretrendszert, amely évekre meghatározza az intézmény stabil működését. Az egyetemi vezető a következő időszak fontos feladatának nevezte az önköltséges képzések piaci pozicionálását.

Támogatta a Szenátus a Szervezeti és Működési Szabályzat egyetemi kitüntetések és címek adományozásának rendjéről, valamint felvételi eljárásról szóló részének módosítását. Javaslatot fogadott el továbbá a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat, a Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzat, valamint a Doktori Szabályzat megváltoztatására és döntött doktori iskolák összevonásáról, illetve új doktori iskolák létrehozásáról.

Az oktatási ügyek sorában javaslatot fogadott el a testület a 2024/25-ös tanév időbeosztásának módosítására a Műszaki Karon, valamint a Képzési Program változtatására a Fogorvostudományi Karon. Támogatta a Szenátus a 2025. februárjában és szeptemberében induló képzések önköltségi mértékének megállapítását rögzítő tervezetet, a pénzügy mesterképzési szak (GTK) duális formában történő indítására, valamint a farmakoterápia menedzsment szakirányú továbbképzési szak (GYTK) létesítésére, indítására, tantervének elfogadására irányuló javaslatot csakúgy, mint az üzleti doktori képzés indítását célzó előterjesztést.


Több megállapodás is napirenden volt a februári ülésen. Hozzájárult a testület stratégiai partnerségi megállapodás megkötéséhez a Beijing LINEMILES Technology Co. Ltd. vállalattal, valamint a Chang Gung University (Tajvan), a Vasile Goldis Western University of Arad (Románia), a Ningbo Farmers’ College (Kína) és az Abay Myrzakhmetov Kokshetau University (Kazahsztán) intézményekkel.



Sajtóközpont