Nemzetközi kutatási lehetőség a DE szakembereinek

Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a Joint Institute for Nuclear Research. A magfizika, valamint a kapcsolódó tudomány és technológia alapkutatásainak multidiszciplináris nemzetközi központja hét laboratóriuma projektjeibe várja a debreceni kutatókat.

Az 1956-ban 16 tagállam – köztük Magyarország – részvételével alapított nemzetközi kormányközi kutatószervezet tudományos főtitkára, Sergey Nedelko, valamint a Neutronfizikai Laboratórium kutatási igazgatóhelyettese, Sergey Kulikov a Debreceni Egyetemen tett hétfői látogatásán részletesen bemutatta a világhírű dubnai központ tevékenységét, melynek három alappillére a tudomány, az oktatás és az innováció.

- A Joint Institute for Nuclear Research egyedülálló példája az alapvető elméleti és kísérleti kutatások integrálásának a legmodernebb technológia fejlesztésével és alkalmazásával, valamint az egyetemi oktatással. Fő kutatási területeink a részecskefizika, a magfizika és a kondenzált anyag fizika – ismertette Sergey Nedelko, a fizika és a matematika tudományok kandidátusa.

A JINR hét laboratóriuma ötezer embert foglalkoztat a világ több mint harminc országából. Nemzetközi együttműködései hatvan ország több mint nyolcszáz tudományos központjára és egyetemére terjednek ki, de a központ folyamatosan törekszik a partnerhálózat bővítésére. Ennek jegyében kötött tavaly kormányközi megállapodást Mexikóval, majd nemrég megerősítette együttműködését a Kínai Tudományos és Technológiai Minisztériummal.  


A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karával korábban állt már kapcsolatban a dubnai központú kutatóközpont, a partnerséget azonban szeretnék tovább szélesíteni – hangzott el a találkozón, melyen Pető Károly általános rektorhelyettes, Kiszil Okszána koordinációs és stratégiai igazgató, Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánja, valamint Lévai Géza, az Atommagkutató Intézet igazgatóhelyettese is részt vett. A kutatásra, mobilitásra, illetve kurzusok, konferenciák szervezésére kiterjedő együttműködés részleteit megállapodásban rögzítették a felek.  

A Joint Institute for Nuclear Research képviselői beszámoltak arról is, hogy tehetséges fiatal tudósok számára is kínál lehetőségeket a kutatóintézet, Egyetemi Központjában gyakorlati kurzusokat szervez felsőoktatási intézmények hallgatói számára. 

Sergey Nedelko és Sergey Kulikov a Főépületben tartott megbeszélést követően a Természettudományi és Technológiai Karra, illetve az Atommagkutató Intézetbe is ellátogatott.


Sajtóközpont