A mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek feltárásával dolgoztak ki újszerű megoldásokat hallgatók a Debreceni Egyetem Innovációs Ökoszisztéma Központja, az Informatikai Kar, a Hungarian Startup University Program és a DATA-EDIH együttműködésében szervezett egynapos hackathonon, amelyen tizenhat csapatban csaknem ötven, egyéni kategóriában pedig öt induló versenyzett.
- Nyitottság, kreativitás és problémaérzékenység – a mindennapi életünk részévé váló mesterséges intelligencia felfedezéséhez akár már ezek birtokában is hozzákezdhetünk – köszöntötte Kovács Nóra, az Innovációs Ökoszisztéma Központ programmenedzsere a fiatalokat. Az esemény megnyitóján kiemelte, hogy a hackathon a szakmai fejlődés lehetőségén túl a közös tanulás és együtt gondolkodás élményét is nyújtja a résztvevőknek.
Az ötletversenyen az Informatikai Kar munkatársai és az Innovációs Központ szakemberei egész napos mentorálással segítették a fiatalokat, felkészítve őket az ötletek megalapozásától kezdve a zsűri előtti szereplésig vezető folyamatra.
- A legtöbb ötlet arra vonatkozott, hogy a mesterséges intelligenciával hogyan lehet megkönnyíteni a mindennapokat, legyen szó az egészséges táplálkozásról vagy személyes biztonságunkról az online térben – fogalmazott Kiss Ákos innovációs menedzser.
Egyéni – indie hacker – kategóriában első helyezett lett az adattudomány szakos Madár László Adrián, aki Számfestő képek egy új nézőpontból című ötletével a művészet automatizálására tett kísérletet a mesterséges intelligencia segítségével. Az Informatikai Kar képviseletében Hajdu András dékán és Bérczes Tamás dékánhelyettes, az Innovációs Ökoszisztéma Központ részéről Bak Veronika és Ivándel Aletta technológiamenedzserek az egyéni kategória után a tizenhat csapatbemutatót hallgatták meg, hogy odaítéljék az 500 ezer, 300 ezer és 200 ezer forint pénzjutalommal járó helyezéseket, illetve a legjobb, működőképes demónak járó 500 ezer forint különdíjat.
Első díjat kaptak az online csalások kivédésére kitalált applikációjukkal az Informatikai Kar hallgatói, Ahed Hatter és Anurag Tiwari, az LC Security csapata. Második helyezett lett a műszakisokból és a természettudományi kar hallgatóiból álló Synapz nevű csapat a bevándorlás hivatali ügyintézését globálisan is kezelő alkalmazásával, míg harmadik helyezést ért el a mechatronikai mérnökökből álló csapat a mentális problémákra terápiás lehetőségeket kínáló rendszerével. Különdíjat kapott két fiatal az orvosi karról: Székely Mihály és Tóth Péter Áron a konferenciák kérdés-válasz szekcióit helyezi új alapokra a mesterséges intelligencia által támogatott alkalmazásával.
- Igazán multidiszciplináris és nemzetközi környezetben sikerült találkoznunk a fiatalokkal, akiknek megmozgatta a fantáziáját a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeit érintő kihívás. Az informatikai mellett műszaki, egészségügyi és természettudományos területekről egyaránt érkeztek hallgatók, akik több megvalósítható, működőképes ötletet is bemutattak. A versenyen tapasztaltak is előrevetítik, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása során a szakterületek a jövőben egyre inkább közeledni fognak egymáshoz – értékelt a díjátadót követően Hajdu András dékán.
A győztes csapat a pénzjutalom mellett a CraftHub felajánlásának köszönhetően belépőket nyert a május végi Craft Conference-re, amely Közép-Kelet-Európa legnagyobb nemzetközi szoftverfejlesztő konferenciája.
SzL