Megjelent a Debreceni Szemle legújabb száma

A tudományos folyóirat idei negyedik lapszáma visszatekintést nyújt - többek között - a debreceni agrárképzés múltjának egyes mozzanatairól, valamint aktualitásairól, önálló fejezetben eleveníti fel Bolyai Farkas és Bolyai János életművét, emellett konferenciabeszámolókat és a könyvajánló rovat újdonságait is olvashatják az érdeklődők.

A debreceni agrárképzés múltja és jelene fejezet elsőként a hagyományos gazdálkodás sajátosságairól, majd a város agrár-felsőoktatásának 155 éves történetéről közöl írást, Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja pedig tanulmányában a képzés jelenét ismerteti és ad kitekintést a jövő terveiről.

A lapszám külön fejezetet szentel Bolyai Farkas és Bolyai János széleskörű életművének. A téma aktualitását adja, hogy két évszázada, 1823. november 3-án írta Bolyai János édesapjának, Bolyai Farkasnak tudománytörténeti jelentőségű temesvári levelét. Az évforduló tiszteletére 2023-at az UNESCO jóváhagyásával Bolyai-emlékévvé nyilvánították.

A tudományos élet hírei között beszámoló olvasható a Debreceni Egyetem (DE) Természettudományi és Technológiai Kar Nemzetközi Hallgatói Önkormányzatának (ISU) idei évi konferenciájáról, a Magyar Néderlandisták Debrecenben rendezett országos tanácskozásáról, valamint a DE Francia Tanszékének ez évi centenáriumi programsorozatáról is.

A Könyvszemle rovat az Angyalosi Gergely, Valastyán Tamás szerkesztésében megjelent Fakultások közt. Tudomány, tudás, alkalmazás című kiadványt ismerteti. A kötet 2022-ben jelent meg a L’Harmattan Kiadó Ad Marginem sorozatának legújabb részeként, amely elsősorban a 2018-ban, az MTA által a DE Filozófia Tanszékén rendezett, Tudomány, tudás, hatás című konferencia előadásainak bővített, átdolgozott változatait adja közre.

A fejezet emellett bemutatja Kalmár György: A válság mozija - A 21. századi európai rendezői film, a Demeter Gábor, Schrek Katalin szerkesztésében megjelent Az eszmetörténettől a nemzetközi kapcsolatokig. Ünnepi kötet Bodnár Erzsébet 70. születésnapjára, valamint Samu Nagy Dániel: A háttérember. Csengery Antal politikai és közéleti pályája című köteteket is.

A Debreceni Szemle legújabb lapszáma ide kattintva olvasható.

Sajtóközpont – BZs