Földrajzosok Pannóniával Palermóban

Szicília geológiai sokszínűségével, a vulkánok működésével, több millió éve betemetett fosszíliákkal, metamorf kőzetekkel, valamint Palermo gazdag épített örökségével is megismerkedhettek a Debreceni Egyetem geográfus, geológus és földrajztanár szakos hallgatói. A Pannónia Ösztöndíjprogram rövidtávú csoportos mobilitása keretében a Természettudományi és Technológiai Kar 15 hallgatója és 2 oktatója látogatott a Palermói Egyetem Earth and Marine Science Tanszékére.

A Debreceni Egyetem hallgatói a Palermói Egyetemen tett szakmai látogatás alkalmával egyebek mellett betekintést kaptak az intézmény oktatási és kutatási programjaiba. 

- Az Earth and Marine Science Tanszék laboratóriumainak feladata a vulkánok működésének előrejelzése és vízkémiai vizsgálatok végzése. Sergio Calabrese professzor vezetésével, az egyetem kutatóinak jóvoltából lehetőségünk nyílt megismerni azt a folyamatosan működő monitoringrendszert is, amely a környező aktív vulkánok kitörésének előrejelzése érdekében épült ki. Az intézményi bemutatón szó esett még a helyi kénbányászat történetéről és a kalderán élő lakosság helyzetéről is – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Mester Tamás, a Természettudományi és Technológiai Kar Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszék adjunktusa. 

A DE delegációja a tanszék kiemelkedő ásvány- és kőzetgyűjteményét is megtekinthette, melyben – Szicília geológiai sokszínűségét tükrözve – vulkáni eredetű blokkok-bombák, több millió éve betemetett fosszíliák és metamorf kőzetek is megtalálhatók. 


- Bizonyos, hogy egy látogató sem felejti el a néha már-már méteres nagyságot elérő kéntársulásokat, amik Szicília hatalmas kéntermelői múltjáról árulkodnak. A földi eredetű kőzeteken kívül a tanszék egy jelentős meteoritgyűjteménnyel is rendelkezik, ahol számos világhírű és kulcsfontosságú tudományos értékkel bíró meteoritból őriznek darabokat, mint például az Orgueil és az Allende – tette hozzá Mester Tamás. 


A Debreceni Egyetem hallgatói és kutatói a mobilitási program keretében ellátogattak a palermói Gemellaro Geológiai Múzeumba is, ahol a földtörténet különböző korainak emlékei mellett mindenkit lenyűgözött az őslénytani kiállítás és a különleges fosszíliák sokasága.


- A debreceni hallgatók közös szemináriumon is részt vettek a fogadó intézet hallgatóival, így megismerhették az ottani hallgatók kutatásait is. Több előadásra is sor került a program keretében fluviális geomorfológia és folyóvízvédelem, illetve a helyi termálvíz lelőhelyek témájában (terme Segestane, Polle del Crimiso). Egy terepi napon pedig ellátogattak a Monte Pellegrino hegyre, ahol személyesen is megfigyelhették a térség gazdag geológiai adottságait – sorolta a Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszék adjunktusa. 

A szakmai program mellett a hallgatóknak és kutatóknak lehetőségük nyílt Palermo gazdag épített örökségének megismerésére is, a csoport ellátogatott a Palermoi Szűz Mária Székesegyházba, a Kapucínusok katakombáiba és a Szicíliai Parlamentbe is. A programok között pedig a helyi piacok nyüzsgésében kipróbálhatta Szicília ízletes gasztronómiai különlegességeit is, mint például az arancinit vagy a cannolit.


Mester Tamás úgy véli: a tanulmányút lehetőséget adott arra, hogy a hallgatók megismerjék Szicília természetföldrajzi sajátosságait és multikulturális jellegét, illetve arra is, hogy szakmai kapcsolatokat alakítsanak ki. 

- Minden hallgató számára mély és maradandó élmény volt az út, többen most repültek először, sokan most látták a tengert először. A város nyüzsgő multikulturális és észak-afrikai jegyeket hordozó stílusa kultúrsokként ért mindenkit. Egy-két nap alatt mindenki beleszeretett Palermo városába. A fogadó egyetemünk nagyon sokrétű és hasznos programot szervezett, hallgatóink meghívást kaptak a Vulcano szigetén működő nyári egyetemi terepi hétre, ahová geológus hallgatóink egyéni mobilitással terveznek eljutni, de kutatási együttműködés terve is körvonalazódott a szakmai látogatásunk alkalmával. Így elmondható, hogy a tanulmányút tényleg segíteni tudta a hallgatók nemzetközi tapasztalatszerzését, és hozzájárult ahhoz, hogy erre támaszkodva a jövőben részt vegyenek egyéni mobilitásokon is – fejtette ki Mester Tamás, a Természettudományi és Technológiai Kar adjunktusa. 


A Pannónia Ösztöndíjprogramban továbbra is van lehetőség pályázni rövid távú csoportos tanulmányutakra. A Debreceni Egyetem mobilitási programjairól minden információ megtalálható a Nemzetközi Iroda honlapján: https://internationaloffice.unideb.hu/pannonia-palyazatok


Sajtóközpont - ÉE