Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánja a Debreceni Egyetem legszebb hagyományai közé sorolta, hogy volt hallgatóit – több évtizedes szakmai munkájukat követően – ismét az egyetem falai közé invitálja. Mint mondta: a díszoklevelekkel köszönetüket fejezik ki a jubilánsok életpályájáért, erőfeszítéseiért, mindazért, amit tettek, és hogy munkájukkal elismerést szereztek hivatásuknak és az alma maternek.
- A mai ünnepségen kiemelkedően sok korábbi diákunkat köszönthetjük, ami azt jelzi, hogy önök ennyi év után is büszkék alma materükre, szívesen térnek vissza gyökereikhez. Külön öröm, hogy az ünnepeltek között számos korábbi egyetemi kollégánkat, tanárunkat is köszönthetjük, a TTK oktatóit, professzorait, karunk és egyetemünk vezetőit, akik közül többen ma is aktív kapcsolatokat ápolnak karunkkal, részt vesznek az oktató- és kutatómunkában. Így a díszoklevél-átadó ünnepség egyben a mester és tanítvány viszonyának is egy szép megnyilvánulása – fogalmazott a dékán, aki szerint még különlegesebbé teszi az alkalmat, hogy a kar idén ünnepli fennállásának 75. évfordulóját.
A vezető kiemelte: a kar kitartó munkájának és előretekintő, bölcs döntéseinek köszönhetően a TTK mára a kutatás, a fejlesztés és az innováció egyik regionális központjává fejlődött, amely elkötelezett a minőségi szakemberképzés iránt.
- A kar alapítása óta hagyományosan oktatjuk és műveljük a természettudományok minden ágát. Büszkék vagyunk hagyományainkra, de a kor kihívásait követve a folyamatos megújulásra törekszünk. 2006-ban – a régió szakemberigényeinek kielégítésére – erős természettudományos alapokon nyugvó mérnökszakokat indítottunk, melynek eredményeként a technológiai, műszaki területtel bővült a képzési palettánk, mérnökszakjainkon 2016-ban nagy sikerrel indítottuk útjára a duális képzést is. Célunk, hogy hallgatóink értékes tudással felvértezve, versenyképes diplomával a kezükben lépjenek ki a munkaerőpiacra. Ennek biztosítására tágabb régiónk legfontosabb vállalataival szoros kapcsolatokat ápolunk. A TTK ma is kiemelt fontossággal kezeli a tanárképzést, hiszen kiváló tanárok nélkül se tudósokat, se mérnököket nem lehet nevelni. Hisszük, hogy hallgatóinkat nem a mának, hanem a jövőnek képezzük. A kutató-fejlesztő műhelyeinkben elsajátított tudós kíváncsiság, a nyitott, kreatív, innovatív gondolkodás olyan útravalót ad, amiből egy életen át meríthetnek a nálunk végzettek. Úgy gondolom, hogy a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karán tanulni rangot jelent. Ezt a rangot annak a helytállásnak, erkölcsi és szakmai tartásnak köszönhetjük, amit önök munkájuk és életük során több évtizeden keresztül tanúsítottak – ismertette Kun Ferenc.
A kar 110 egykori diákja igényelt díszoklevelet, akik arany, gyémánt és vas diplomákat vehettek át. Az okleveleket Tőzsér József rektorhelyettes és Kun Ferenc dékán adta át a jubilánsoknak.
Az ünnepségen a Zeneművészeti Kar hallgatója, Keller András gitárjátékát hallgathatták meg a jubilánsok. A kitüntetettek nevében Győry Kálmán 1964-ban végzett okleveles matematika-ábrázoló geometria szakos középiskolai tanár, a Debreceni Egyetem Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja mondott köszöntőt. Felhívta a figyelmet, hogy sokak szerint a modellváltó egyetemek közül a debreceni érte el a legnagyobb fejlődést. Többek között kitért rá, hogy a megalakulásának 75. évfordulóját ünneplő TTK-t világviszonylatban a szakterület száz legjobban teljesítő intézménye közé sorolják.
Az ünnepségen köszöntötték Kántor Sándorné nyugalmazott adjunktust is, akinek a felsőoktatás területén végzett több évtizedes, kiemelkedő, lelkiismeretes és példamutató oktatói tevékenységéért Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter Oktatói Szolgálati Emlékérmet adományozott.
A jubileumi évforduló alkalmából a Természettudományi és Technológiai Kar Pro Facultate díjat adományozott a kar azon jelenlegi és korábbi oktatói, kutatói, dolgozói és hallgatói részére, akik hosszú időn keresztül tartós és kimagasló tevékenységet fejtettek ki, munkájukkal jelentős mértékben hozzájárultak a kar fejlődéséhez. Maksa Gyula professor emeritus és Martonné Erdős Katalin vehette át a Pro Facultate díjat.
A TTK megkülönböztetett módon tisztelte meg azon oktatóit, kutatóit, akik több évtized, olykor egy egész életpálya során munkájukkal gazdagították a kar oktatási és tudományos életét, akiket példaként állíthatnak a fiatalabb nemzedék elé. Ebből a megfontolásból alapította a kar a TTK Katedra Díjat. A kitüntetés arany fokozatát kaphatja az az oktató, aki 40 éve kezdett dolgozni a karon, gyémánt fokozatot aki 50 éve, vas fokozatot aki 60 éve és rubin fokozatot aki 65 éve.
Arany Katedra Díjat vehetett át Nagy Noémi egyetemi tanár, míg Gyémánt Katedra Díjat Erdélyi Gábor nyugalmazott egyetemi docens, Kozák Miklós nyugalmazott egyetemi docens, illetve Tóth Imre professor emeritus. Vas Katedra Díjban részesült Emri József nyugalmazott egyetemi docens, Győry Kálmán professor emeritus és Szilágyi László professor emeritus. Rubin Katedra Díjat kapott Hordós Miklós nyugalmazott egyetemi adjunktus, valamint Szalay Tibor nyugalmazott egyetemi tanár, aki kitüntetését később veszi át.
Sajtóközpont