A Debreceni Egyetem multidiszciplináris képzési és kutatási portfóliójával, nemzetközi partnerhálózatával, valamint egyre kiterjedtebb ipari kapcsolatrendszerével ismerkedett Irán budapesti nagykövete május 8-án. Szilvássy Zoltán rektorral és Kiszil Okszána koordinációs és stratégiai igazgatóval folytatott megbeszélésén Morteza Moradian hangsúlyozta, hogy kiemelt fontosságúként kezeli a tudományos együttműködések előmozdítását Irán és Magyarország között.
- A Debreceni Egyetem kiemelkedően széles körű tevékenysége alapján számos tudományterületen alakíthatunk ki partnerséget, ezek – többek között – a bölcsészettudomány, a jogtudomány, a gazdaságtudomány, az orvos- és fogorvostudomány – vázolta a nagykövet.
Szilvássy Zoltán rektor tájékoztatta a diplomatát az egyetem már meglévő, eredményes iráni együttműködéséről, mely funkcionális, gyógyhatású élelmiszerek fejlesztését, előállítását érinti.
- A műszaki, mérnöki terület is rejt magában partnerségi lehetőségeket. Nemzetközi eredményeink közül kiemelkedik, hogy néhány évvel ezelőtt a Debreceni Egyetem hallgatói csapatai végeztek az első hat helyen a Rosatom Central Europe orosz-magyar atomenergetikai online feladatmegoldó versenyén, emellett a DE folyamatos, szoros kapcsolatot tart fenn Oroszország vezető műszaki egyetemével, a Tomsk Polytechnic University-vel is.
Szilvássy Zoltán rektor és Morteza Moradian nagykövet az iráni kapcsolatok elősegítése érdekében további egyeztetésekről állapodott meg, egyúttal felvetették egy iráni-magyar egyetemi együttműködési team felállításának ötletét.
A diplomata a Debreceni Egyetemen tanuló iráni hallgatókkal is találkozott szerdai látogatása során. A délnyugat-ázsiai országból jelenleg 325-en végzik itt tanulmányaikat, legnagyobb számban az Általános Orvostudományi, a Fogorvostudományi és a Gyógyszerésztudományi Karon.
Sajtóközpont- TH