Az előző két nemzetközi konferenciának ugyancsak a Debreceni Egyetem adott otthont 2014-ben és 2019-ben. A rendezvény akkor is, most is a historiográfia, vagyis történetírás-történet hazai és nemzetközi művelői számára biztosított fórumot kutatási eredményeik bemutatására, valamint gondolataik, tapasztalataik kicserélésére.
- Az idei tanácskozás témája szintén a historiográfia, vagyis a magyar és a nemzetközi történetírás történetéről készült különböző kutatások eredményeinek bemutatása. Ebben az évben kiemelt szerepet kapott a tematikában a diktatúrák történetírása, amelynek kutatását a Párizsi Egyetemmel már korábban megkezdtük, és amelynek eredményeit most bemutatott, legutóbbi konferencia-kötetünkben (Approaches to Historiography II., Debrecen, 2022) is publikáltuk – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Erős Vilmos, a DE BTK Történelmi Intézet Középkori, Koraújkori Magyar Történeti és Segédtudományi nem önálló Tanszék docense, a konferencia főszervezője.
Külföldi résztvevőként Christoph Araujo (Párizs, Université Nanterre), Jan Van Muilekom (University of Groningen), Irina Mychailova (University of Venice) és Fatih Durgun (Istanbul University), míg a hazai intézményekből a házigazda Debreceni Egyetem oktatói mellett – többek között – az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Egyetem és a Veszprémi Egyetem munkatársai tartottak előadásokat.
- Szervezőként kiemelten fontos szempontnak tartom, hogy a magyar és külföldi szaktekintélyek mellett PhD-hallgatók is lehetőséget kaptak a bemutatkozásra, eredményeik ismertetésére, egyben az idegen – angol, német, francia – nyelvű előadások révén a nemzetközi tapasztalatszerzésre is – hangsúlyozta Erős Vilmos.
A konferencia keretében mutatták be Erős Vilmos nagyszabású – akadémiai doktori disszertációként is megvédett – monográfiáját az országosan is nagy tekintélyű debreceni történészről, Szabó Istvánról (Populus, plebs, rusticus, Budapest, 2022). A kötetet a nemrégiben elhunyt Orosz István akadémikus lektori véleménye alapján Miru György, a DE BTK Történelmi Intézet Modernkori Magyar Történeti nem önálló Tanszék egyetemi docense ismertette.
A bemutató programban szerepelt továbbá a Korunk 2024/4-es száma a 20.századi magyar történészekről, illetve a nemzetközi hírnevű Stefan Berger professzor History and Identity (Oxford, 2022) című kötete is.
A konferencián elhangzott előadásokból a korábbi könyvsorozathoz illeszkedve Approaches to Historiography III. címmel kiadvány is készül, várhatóan együttműködve a Bochumi Egyetemmel.
Sajtóközpont - BZs