A Debreceni Egyetem (DE) és a helyi önkormányzat közös szervezésében tartott Az Ipar Napja Debrecenben rendezvény műszaki szakkiállítására elsősorban a Műszaki Karon (MK) tanuló mérnökhallgatók és pályaválasztás előtt álló középiskolások érkeztek, akik a városban érdekeltséggel rendelkező 30 nagyobb iparvállalat termékeit, szolgáltatásait és munkalehetőségeit ismerhették meg. A standoknál egyebek mellett korszerű robotokat, csomagológépeket, elektronikai vezérlőegységeket, autóalkatrészeket és gokartokat is bemutattak. A Műszaki Kar szakemberei mindeközben továbbtanulással, szakirányválasztással, karriertervezéssel kapcsolatos tanácsokat adtak. A gyakorlati, gyakornoki helyet, munkát keresőket is szívesen fogadták, remek lehetőség nyílt a foglalkoztatókkal történő közvetlen kapcsolatépítésre.
A rendezvény szakembereknek szóló konferenciáján a mechatronika állt a középpontban. A Debreceni Egyetem rektora köszöntőjében kiemelte: az intézmény ma már arról is híres, hogy rendkívül szoros együttműködésben dolgozik a versenyszférában érdekelt csaknem ötszáz céggel.
- Egyre-másra szaporodnak a vállalati együttműködési rendszereink, melynek a legnagyobb tagja, a Debreceni Autóipari Klaszter Egyesület. A négyes hélix innovációs szisztéma mentén Debrecen önkormányzata, a Debreceni Egyetem, különböző vállalatok, illetve ezek együttműködését segítő hazai és nemzetközi pénzintézetek képeznek rendszert – jelentette ki Szilvássy Zoltán.
Az egyetemi vezető kiemelte, hogy az intézmény beruházásait már nem csak állami pénzekből és pályázati forrásokból igyekszik megvalósítani.
- Ma ha valamit meg akarunk csinálni, sokkal hamarabb keresünk kapcsolatot egy ebben érdekelt vállalattal, mint valamelyik kormányzati szervezettel. Ezzel váltás történt az innovációs rendszer működésében itt Debrecenben, ami azt hiszem, előnyére válik a régiónak, a városnak, az egyetemnek. Nagyon szeretném, ha ebben ezután is számíthatnánk egymásra – fejtette ki a rektor.
A Műszaki Kar dékánja az intézményt, illetve annak tevékenységét bemutatva rámutatott, hogy mára kialakult a városban a teljes szintű műszaki képzés, az általános iskolától egyenes út vezethet az egyetemi alap-, mester- és doktori képzésig.
- Általában évente kétszer találkozunk a cégek HR-felelőseivel, ezért pontosan meg tudjuk határozni, milyen munkavállalókra lesz majd szükségük a munkaadóknak. Így módosítjuk, milyen szakra hány hallgatót kell felvenni ahhoz, hogy ezeket az igényeket kielégítsük. Ne felejtsük el, akit idén felveszünk, 2030-ban végez mérnökként – magyarázta Husi Géza.
A Műszaki Kar képzései Debrecen mellett Nagyváradon és Szolnokon érhetők el, amelyhez hamarosan a Siófok Campus is csatlakozik. Az infrastruktúra is folyamatosan fejlődik: a kar Ótemető utcai campusa új épületszárnnyal bővült, a Vezér utcai egyetemi ipari parkban pedig a közeljövőben elkészül a Járműipari Kutatócentrum.
A kar hallgatóinak száma 3200 körüli, akik közül 902-en 83 különböző országból érkeztek. Nyolc alap- és 11 mesterszakon folytatnak képzést, 1933 kurzust hirdetnek a szakokon. A duális oktatásra nagy hangsúlyt fektet az intézmény.
- Szeretnénk a nemzetközi tudományos közéletben jelentősebb szerepet játszani, egyre jobban látszanak ilyen tevékenységeink eredményei. A legnagyobb mérnökszervezetben már vannak tisztségviselőink. Célunk, hogy Közép- és Kelet-Európa, vagy akár a későbbiekben Európa kiemelkedő műszaki tudásközpontjává váljunk, amiben a hamarosan induló doktori iskolánk is segítségünkre lehet – hangsúlyozta Husi Géza.
A DE MK dékánja arról is beszámolt, hogy új, úgynevezett mikroképzéseket is indítanának végzetteknek, olyan szakembereknek, akik csak egy témával, például a PLC programozással szeretnének megismerkedni.
Debrecen polgármestere a tanácskozáson annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a város történetébe az elmúlt 15-20 év a nagy iparosítás korszakaként fog bevonulni, az ez alatt befektetett tőke értéke meghaladta a 12,5 milliárd eurót.
- Az elmúlt években mind Debrecen, mind a Debreceni Egyetem dinamikus fejlődésen esett át, ami elsősorban a helyi gazdaság, az ipar erősödésének volt köszönhető. Új oktatási intézmények is létrejöttek, mint például a Nemzetközi Iskola és a német iskola, de a két legfontosabb szereplő a város gazdasága szempontjából a Debreceni Egyetem Műszaki Kara és a Debreceni Szakképzési Centrum, melyeknek köszönhetően tíz év alatt tízezerrel nőtt a Debrecenben tanuló diákok száma. Hála és köszönet az egyetem vezetésének azért, hogy a vállalati kapcsolatokat ilyen hangsúllyal kezeli – tette hozzá Papp László.
A konferencia további programjában Debrecenben érdekelt cégek képviselői tartottak előadásokat, például a BMW, a Beckhoff, az Emerson | NI, valamint a Vitesco szakemberei.
Sajtóközpont - OCs