Valahol Európában – az oDEon színpadán

Fergeteges sikert aratott a hűség, a bátorság, a barátság és az emberség örökérvényű musicalje az Egyetemi PolgáRock és az oDEon-Zenetheatrum Színitanoda elődásában október 23-án. A premiert több mint hatszázan látták az Egyetemi Színházban a nemzeti ünnepen.

- Ez év januárjában a Magyar Kultúra Napját a Debreceni Egyetem többek között az Abigél musicallel ünnepelte. Szerettük volna egy olyan előadással emlékezetessé tenni a napot, ami méltó az egyetem tradícióihoz, múltjához és debreceni kötődésű. Adta magát Szabó Magda Abigél-je. A szereplők is kivétel nélkül debreceni kötődésű művészek, egyetemi dolgozók, hallgatók és az oDEon-ZeneTheatrum színitanodásai közül kerültek ki. A premieren részt vett Szilvássy Zoltán rektor úr és Bács Zoltán kancellár úr is, és már előadás után rögtön javasolták, mi lenne, ha október 23-án is színpadra állítanánk valamit, ez a fajta megemlékezés igazán méltó lenne az egyetemhez. Így indultak az előkészületek és október 23-án több százan együtt ünnepeltünk. Nagy megtiszteltetés a színházunknak, hogy magánemberként Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter is részt vett az előadáson – mondta a Valahol Európában színpadra vitele kapcsán az oDEon Egyetemi Színház vezetője, Végh Veronika.

Az árva gyerekek és a rendkívüli, nemes lelkű művész második világháború romjai között játszódó története a szabadságba vetett hitről, emberségről örökérvényű. Simon Péter, Kuksi, Hosszú és a többi gyerek sorsa szívbemarkoló, minden szereplő és a nézők számára is.

- A mi színitanodánkban a gyerekszereplők évekig készülnek a szerepre. Általában ha egy kőszínház kiír egy olyan produkciót, melyben gyerekszereplők vannak, tart egy meghallgatást, és azok közül kerülnek be a darabba a gyerekek, akár van színpadi rutinjuk, akár nincs. Nálunk viszont mielőtt bárki is olyan szerephez jut, amelyben van szövege, évekig statisztál a többi előadásban, hogy megszerezze a színpadi magabiztosságot, valamint minden héten órái vannak a színitanodánkban. És csak akkor veszünk elő egy darabot, ha minden szerepkörre megvan a legmegfelelőbb személy. Különösen szerencsés a helyzet a mi társulatunkban, mivel a darab rendezője, Csáki Szabolcs egyben az oDEon művészeti vezetője és a gyerekek színészmesterség tanára is – tette hozzá a szereplők kapcsán Végh Veronika.

Az oDEon társulatát ezúttal a Színház- és Filmművészeti Egyetem két hallgatója is erősítette.

Az október 23-án tartott két premierelőadás hatalmas sikert aratott, a nézők ovációval, hosszan zúgó vastapssal fogadták. Az ünnepi bemutatót követően az egyetem vezetése felkérte a társulatot, hogy a forradalom és szabadságharc hetvenedik évfordulójára írjanak egy saját musicalt, az '56-os események debreceni vonatkozásait fókuszba állítva.

A Valahol Európában-t a premier másnapján is bemutatták kétszer az oDEon-ban, a felnőtt, a középiskolás és az általános iskolás közönség is állva ünnepelte az előadást. És mivel a siker híre futótűzként terjed, a társulat november 13-án, szerdán 15 és 19 órai kezdettel újra műsorra tűzi a darabot.

Főbb szerepekben:

Kuksi: Nagy Balázs
Hosszú: Csáki Benedek eh
Suhanc: Ferenczy-Nagy Boglárka eh
Ficsúr: Oláh Béla
Simon Péter: Jámbor József
Egyenruhás: Csáki Szabolcs
Szeplős: Katics Csongor
Professzor: Végh Vilmos
Pötyi: Végh Natasa
Csóró: Kósa Csaba
Suttyó: Hüse Gergő