Új, hiánypótló mesterképzések a Zeneművészeti Karon

Két új mesterképzést indít 2025 szeptemberétől a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara. A hamarosan kezdődő általános felvételi eljárásban elérhető művészeti instruktor MA-képzés, valamint a klasszikus hangszerművész mesterképzési szak zongorakísérő-korrepetitor szakiránya tovább szélesíti a kar képzési portfólióját.

A 2025/26-os tanévben induló két szak újabb szintre emeli a zenei képzést a Debreceni Egyetemen. A művészeti instruktor mesterszakot, valamint a zongorakísérő-korrepetitor szakirányt sajtótájékoztatón mutatták be a Zeneművészeti Kar vezetői.

Lakatos Péter dékán a folyamatos fejlődést, a naprakész ismeretek átadását emelte ki és azt hangsúlyozta, hogy két hiánypótló szakterület kerül be a kar képzési kínálatába.

- Fontos stratégiai célunk, hogy bővítsük a rendelkezésre álló képzések körét annak érdekében, hogy minél több fiatalt érhessünk el az oktatás révén és megtanítsunk mindent a hallgatóknak, ami a klasszikus, valamint a könnyűzenével kapcsolatos. Mindkét új képzés hiányzott eddig a repertoárból, így nagy öröm számunkra, hogy újabb területeken segíthetjük a zenész szakemberek fejlődését – fogalmazott a kari vezető. 

Tóth Ákos, a Zeneművészeti Kar kari igazgatója szerint a négy féléves szak és szakirány egyaránt az újítás jegyében indulhat el szeptembertől és komoly innovatív hatást gyakorolhat az intézmény működésére. 

- Szeretnénk az összes olyan, zeneművészethez és hangszeres oktatáshoz kötődő képzést a portfóliónkban tudni, amivel kiszolgálhatjuk a régióban és az országban felmerülő piaci igényeket. Többéves munka gyümölcse, hogy a zongorakorakísérő-korrepetitor képzés indulásával az összes klasszikus hangszerművész szakirány rendelkezésre áll a Debreceni Egyetemen a következő tanévtől, a művészeti instruktor szak révén pedig egy új irányba indulunk el és olyan szakembereket is képezhetünk, akik nem feltétlenül a színpadon, hanem inkább a zenei rendezvények szervezésében képzelik el a jövőjüket – tette hozzá.

A klasszikus hangszerművész mesterképzési szak zongorakísérő-korrepetitor szakiránya eddig csak Budapesten volt elérhető az országban, szeptembertől azonban már Debrecenben is indul. A szakirány felelőse Váradi Judit, a DE Zeneművészeti Kar egyetemi tanára, művészeti menedzsere lesz, aki elmondta: nagyon fontos tapasztalatokat szerezhetnek majd a hallgatók a képzés során.

- A magas szintű zongoratudás mellett olyan kvalitásokra szeretnénk fektetni a hangsúlyt, melyekre a zongoraművészi képességek mellett is nagy szüksége van egy zenésznek. Ez egy olyan szakterület volt eddig, amellyel ugyan sokan foglalkoznak, de csak gyakorlat során alakulnak ki azok a kompetenciák, amelyek megléte segíti a munkát és a szakmai színvonalat. A képzés megjelenésével teljesebb lesz a kar oktatási spektruma, a szakma iránt hosszú távon elkötelezett kollégák képezhetőek, valamint tovább szélesíthetőek a zongorista karrierutak – hangsúlyozta Váradi Judit.

Végh Mónika, a DE-ZK Szolfézs- Zeneelmélet, Karvezetés Tanszék vezetője úgy véli, hogy a művészeti instruktor szak túlmutat a zenészképzésen, hiszen az oktatás során kiemelt hangsúlyt fektetnek majd arra, hogy a diplomás fiatalok képesek legyenek egy zenei rendezvény professzionális megvalósítására és menedzselésére. 

- A szakot zenei specializációval indítjuk, elsősorban az a cél, hogy különböző színtereken megjelenő kulturális rendezvényeket tudjanak koordinálni a képzés végeztével a hallgatók, a tervezéstől egészen a megvalósításig. Azokat várjuk, akik eddig is művészetközvetítéssel foglalkoztak vagy művészetközvetítési alapszakokon szereztek diplomát és továbbfejlesztenék a tudásukat. Ennek megteremtettük az elméleti és zenei hátterét, de a szak leginkább gyakorlatorientált. A kar több évtizede működő művészeti menedzser irodája Váradi Judit vezetésével kiváló hátteret nyújt a képzésnek, a szakmai gyakorlatok a különböző hangversenysorozatok, hazai és nemzetközi versenyek, rendezvények révén teljesíthetők – részletezte a tanszékvezető. 

A felvételi követelmények és az egyéb részletek a szakokról a december végén megjelenő online felvételi tájékoztatóban, valamint a felvi.hu internetes felületen érhetők majd el. 

Sajtóközpont - BZ