Új generáció A padlásON

Pénteken debütál az oDEonban az az időtlen musical, melyet egy feltörekvő rendező, Csáki Benedek öltöztetett új köntösbe. A Debreceni Egyetem színházában már gőzerővel folynak a próbák, hogy a telt házas premieren egy új generáció szemüvegén át láthassák a nézők a nyolcvanas évek talán legnépszerűbb valóságos meséjét.

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán legendás musicaljét csaknem negyven éve mutatták be először, azóta is folyamatosan játsszák Budapesten, több nagyvárosban, sőt külföldön is sikert aratott. Mi teszi időtlenné ezt a darabot és hogyan lehet vele ma is generációkat megszólítani? Erről faggattuk Csáki Benedeket, aki az oDEon színpadára álmodta újra A padlást.

- Egy olyan népszerű családi, zenés művet szerettem volna választani, amely valamilyen mély tartalommal bír, amely ötvözi a művészetet és a könnyed szórakoztató dallamokat. A Padlás a maga műfajában örökérvényű üzeneteket hordoz, miközben lehetőséget ad arra is, hogy egy leheletnyi változtatással átformáljam és újra értelmezzem a történetet – nyilatkozta a fiatal rendező, aki annak ellenére, hogy tavaly végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, már rutinosan állt a feladathoz, hiszen több munkáját is láthatta már a nagyérdemű szerte az országban. 

Csáki Benedek ezúttal egy reális történetet avanzsált egy álomszerű tripbe, melynek egyik központi alakja az álmodozó, kissé magányos Rádiós, akinek figurája fontos szerepet tölt be a darab üzenetének közvetítésében.  

- Rádiós egy veszteségen esett át és emiatt kutatja a dimenziók közötti átjárhatóságot. Az volt a célom, hogy muníciót adjak ennek a karakternek, ami miatt ő a dimenziók között akar kommunikálni. Az ő képzeletbeli szüleményei révén bekerül egy álomszerű keretjátékba, melynek a talaja egyrészt a túlvilág gondolata, másrészt a gyermeki én megőrzésének fontossága – magyarázta Benedek, aki elárulta, hogy ebben a munkájában óriási hatással volt rá az egyik népszerű sorozat, a Stranger Things, melynek karakterei éppen erre tanították meg a nézőket. 

Ennek fényében választották ki a musical szereplőit is, akik szinte valamennyien „digitális bennszülöttek”, azaz a Z generációt képviselik. Jogosan gondolhatnák, hogy Robinson, a Rádiós építette szuperszámítógép szerepét a mesterséges intelligencia veszi át a darabban.

- Szeretnék egy olyan világban hinni, ahol a jövő nem csak az AI-ról szól, amelyben nem veszi át az ember szerepét, ezért Robinsont régi gépek maradványaiból épült szerkezetként képzeltem el, hogy kortalan maradjon. Ahogyan a musical-ben felcsendülő dallamoknál is az eredeti hangszerelést választottam, ami visszaadja a korosztályomban most népszerű ’80-as évek vibe-ját – részletezte a rendező.

Hozzátette: habár egy lendületes, fiatalos darabot sikerült összerakni, igyekezett olyan mesét rendezni, amelyet a gyerekek és a felnőttek egyaránt élvezhetnek, sőt a szakmabeliek is érdekes kincseket találnak majd benne. 

A padlás pénteki premierjére már minden jegy elkelt, a hétvégi előadásokra ugyanakkor még akadnak szabad ülőhelyek, melyekre az oDEon színház hivatalos oldalán lehet lecsapni.

Szereposztás:

Rádiós: Varga Szabolcs e.h.
Süni: Ferenczy-Nagy Bogi
Mamóka: Mező Kriszta
Barrabás/Révész: Oláh Béla
Herceg: Wettstein Márk
Kölyök: Lovas Juci
Lámpás: Vajda Zoltán e.h.
Meglökő: Kulcs Dávid
Témüller: Bánhidi Krisztián
Detektív: Csáki Szabolcs
Üteg: Kósa Csaba
Robinson, a gép: Hüse Gergő 

Sajtóközpont-TB
 

Last update: 2026. 01. 29. 12:47