Az 1878-1918 közötti időszakban az Osztrák-Magyar Monarchia mint vezető közép-európai hatalom, a gazdasági térnyerés és a politikai befolyásnövelés potenciális területeként tekintett a félszigetre.
- Mégis kevés információval rendelkezünk arról, hogy a hagyományos külpolitikai szemlélet mellett milyen megfontolások formálták Ausztria-Magyarország Balkán-stratégiáját, megfigyelhetőek-e regionális különbségek a közös kormányzat válságkezeléseiben, és hogy az egyéni szereplők – mint Thallóczy Lajos, Burián István vagy Kállay Benjámin – milyen közvetlen vagy közvetett hatást gyakoroltak a folyamatok alakítására – ismertette a hirek.unideb.hu portállal Schrek Katalin, a DE BTK Történelmi Intézet adjunktusa.
A kutatócsoport vezetője kiemelte: a tudományos munkához nagy segítséget jelentenek a „Balkán diplomatáinak” személyes naplói és levelezései, amelyek kritikai kiadására eddig még nem volt mód, a pályázati forrás azonban most lehetőséget teremt a hiányosság pótlására, valamint a forráskiadások megjelentetésére.
Mindezen túl a projekt központi eleme, hogy a stratégiai szemlélet és a külpolitikai döntéshozatal mechanizmusainak tanulmányozásával segítse a jelenkor bonyolult balkáni viszonyainak, a félsziget Európához és elsősorban Közép-Európához való kapcsolódásának jobb megértését.
- Nagy öröm számunkra, hogy a Debreceni Egyetemhez köthető a Nemzeti Kutatási Kiválóság Program kevés sikeres történészpályázatainak egyike, ami nagy jelentőségű, hiszen nem csupán magyar, hanem világjelenség is, hogy csökkent a humán- és társadalomtudományok súlya és elismertsége, ezért is nehéz ezeken a tudományterületeken sikeres pályázatot abszolválni. Történészként pedig kiemelt jelentőségűnek tartom, hogy az intézetben zajló, jórészt a középkort lefedő kutatások mellett hangsúlyos szerepet kaphatnak a 19-20. század eseményeinek feltárásai is – mondta megnyitójában Barta Róbert.
A DE BTK Történelmi Intézet igazgatója kiemelte: biztos a munka sikerében, hiszen a kutatócsoport tagjai – akik valamennyien erősen kötődnek az egyetemhez és a Történelmi Intézethez is – komoly szakmai eredményeket mutattak már fel eddigi munkájuk során is.
A kutatócsoport összefogja a magyarországi Balkán-kutatás legfontosabb műhelyeit: a projektet befogadó intézmény a DE BTK Történelmi Intézete, a program célkitűzéseinek elérése a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet Délkelet-Európa Története Osztály, valamint a Pécsi Tudományegyetem Balkán-kutató műhelyeinek közös munkájával valósul meg, emellett kiemelt figyelmet szentelnek a külföldi kutatóintézetekkel való együttműködésre, valamint intézményközi kapcsolatok kialakítására, erősítésére egyaránt.
A 2028-ban záruló program során a tervek szerint szakmai konferenciákon mutatják be az elért eredményeket, amelyeket kiadvány formájában is közzétesznek majd.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Nemzeti Kutatási Kiválóság Program STARTING 150326 Kutatócsoport munkájáról bővebb információ olvasható a https://tortenelem.unideb.hu/az-osztrak-magyar-monarchia-geopolitikai-tendenciai-es-balkani-strategiaja-nemzeti-kutatasi oldalon.
Sajtóközpont - BZs