Az öt év kihagyás után ismét megrendezett Debrecen Bálján idén 10 millió forint gyűlt össze jótékonysági felajánlásokból. A fontos közösségi célokat is szolgáló bál bevételeit a szervők – Debrecen Megyei Jogú Város, Debreceni Egyetem, Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara – közös döntése nyomán tehetséges debreceni középiskolás fiatalokat támogatására fordítják – hangzott el a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Papp László, Debrecen polgármestere kifejtette: „Tehetséges Tanulók Támogatására” címmel hirdet pályázatot a Tehetséges Debreceni Fiatalokért Közalapítvány, hogy kiemelkedően tehetséges diákok szakmai fejlődését ösztönözzék, és erősítsék a mentorálás kultúráját városunkban.
- A támogatás szakmai programját a Debreceni Egyetem, a Debreceni Tankerületi Központ és a Debreceni Szakképzési Centrum dolgozta ki. Egy-egy projekt megvalósítására egy millió forint támogatást biztosítanak, amelyet a tanulók és mentoraik közösen használhatnak fel 70-30 arányban például innovatív, kutatási, környezetvédelmi, művészeti, közösségi projektekre, közösségi vagy művészeti kezdeményezésekre. A lehetőségről májusban minden debreceni középiskolást levélben értesítenek. Nemcsak a tankerületes és szakképzési centrumos diákok, hanem más, például egyházi fenntartású intézmények tanulói is részt vehetnek a pályázaton – ismertette Papp László.
Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem (DE) rektora elmondta: az egyetem stratégiai döntése, hogy tehetséggondozó programjaival nemcsak a közép-, hanem az általános iskolákban is jelen van. Ezzel a kezdeményezéssel az intézmény hatékonyon hozzájárulhat a strukturált debreceni tehetséggondozó rendszer fejlesztéséhez.
- Meg kell találnunk a tehetségeket az oktatási rendszerben. Ez egy duális rendszerű szisztéma, ahol az egyetem szorosan együttműködik a vállalatokkal, valamint a középiskolák is szorosan kooperálnak a cégekkel, és ennek van egy adaptív mechanizmusa, ami a helyi ipari igényeket szolgálja ki. Ehhez szét kell választani a nagyvállalati és a KKV szintet, amely hatalmas feladat. Ennek következtében ez egy pici lépés, amit most megteszünk ezzel a támogatási programmal – jelentette ki Szilvássy Zoltán.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról beszélt, hogy egy nemzet boldogulása attól függ, mennyire tudja kihasználni saját humán tőkéjét.
- Magyarországon manapság is legalább annyi tehetséges fiatal születik, mint száz éve. A mi feladatunk, hogy felkaroljuk őket. A Z generáció tagjainak ugyanakkor teljesen más oktatási igénye van, másképpen kell motiválni őket, mint a korábbi generációkat – vélekedett Miklóssy Ferenc.
A Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja szerint az egyik legfontosabb a szellemi alkotó tőkébe való befektetés, a tanulók támogatása mind szakképzésben, mind köznevelésben kulcsfontosságú.
- A tehetségeket nemcsak felismerni, hanem gondozni is kell. Ennek a pályázatnak az egyik újdonsága, hogy nem csak a diákok, hanem a mentorok, a szellemi alkotó tevékenység támogatásáról is szól. Az ebben jól szereplő fiatalok akár majd a Debreceni Egyetemen is tudják a tudásukat tovább fejleszteni – fogalmazott Tirpák Zsolt.
Türk László, a Debreceni Tankerületi Központ igazgatója saját szlogenjüket idézte, miszerint élményből tudás, tudásból siker, amely összhangban van a most kiírt pályázat szellemiségével.
- A pályázatot megnyerő csapatok, diákok, mentortanárok nem csupán támogatásban részesülnek, hanem egy valódi szakmai úton tudnak elindulni, miközben példát mutatnak az utánuk következő generációnak is – hangsúlyozta Türk László.
A beérkező projektekről szakértői testület és bíráló bizottság dönt, az eredményeket a támogatási időszak lezárásakor 2026. január 15-én mutatják be.
Sajtóközpont - OCs