Tárt karokkal fogadják a munkáltatók a TTK-n végzetteket

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (TTK) széles képzési kínálattal várja azokat a fiatalokat, akik a természettudományok vagy a műszaki tudományok iránt érdeklődnek. Legyen szó tanári pályáról, kutatói hivatásról vagy mérnöki karrierről az iparban, a kar olyan tudást nyújt, amellyel végzett hallgatói biztosan helytállnak a munkaerőpiacon.

Tizenhárom alap- és tizenhárom ráépülő mesterszakot kínál leendő hallgatóinak a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (TTK). A természettudományok mellett mérnök- és tanárszakok közül is válogathatnak a középiskolások.

- A mérnök- és tanárszakok esetén egyértelmű lehet a felvételizők számára, milyen jellegű vállalatoknál, milyen munkakörökben kaphatnak majd egyetem után állást. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy egy természettudományos alap- vagy mesterszak elvégzése nem egyszerűen csak a tudományos pályára, a kutatói hivatásra készít fel, természettudományos végzettséggel is kiváló lehetőségek kínálkoznak a vállalatoknál. Ugyanis rengeteg olyan feladatkör van egy-egy cégnél, ahol a mérnöki kompetenciákon túlnyúló természettudományos ismeretekre is szükség van és mi ezekre is felkészítjük a nálunk diplomát szerző fiatalokat. Bátran lehet jelentkezni akár tanár-, mérnök- vagy természettudományos szakra, az egyetem elvégzését követően a munkaerőpiacon biztosan helytállnak a friss diplomásaink, és egy jól fizetett, érdekes munkát fognak kapni – fogalmazott Kun Ferenc.

A TTK dékánja elmondta: a kiterjedt gazdasági kapcsolatrendszernek és a gyakorlatorientált képzéseknek köszönhetően a karon végzett hallgatók iránt nagy a kereslet a munkaerőpiacon.

- Karunk hallgatói jellemzően már a képzési időszak alatt megtalálják álmaik állását, így a diploma átvételekor pontosan tudják, hol kezdik meg szakmai pályafutásukat. Ez azt jelenti, hogy nem az egyetem elvégzése után kell munkát keresniük, hiszen már felkészülten várják őket a munkaerőpiacon. A Természettudományi és Technológiai Kar egyik fő célja, hogy a régió iparvállalatait magasan képzett szakemberekkel támogassa. Ezt szoros együttműködés keretében valósítjuk meg: rendszeresen konzultálunk ipari partnereinkkel arról, hogy milyen tudáselemekre van szükségük, és ennek megfelelően folyamatosan fejlesztjük képzési programjainkat. A legújabb technológiák integrációját mind a természettudományos, mind a mérnöki szakjainkon kiemelten kezeljük. Különösen fontos számunkra, hogy válaszoljunk a Debrecenbe érkező nagyvállalatok, például az akkumulátorgyártók, illetve a BMW és beszállítói által támasztott igényekre. Az ezekkel a cégekkel kialakított szoros kapcsolatnak köszönhetően a képzési programjainkban már helyet kapott az akkumulátor-vegyész specializáció is, amely lehetővé teszi hallgatóink számára, hogy a világcégek kihívásaira is felkészüljenek – hangsúlyozta a Természettudományi és Technológiai Kar vezetője.

A karon a duális képzés 2016 óta elérhető, mára a gazdaság több mint száz szereplőjével van együttműködésük.

- Az elmúlt évben szinte az összes szak esetében sikerült bővíteni a duális partnervállalatok körét. A mérnökszakok mellett már természettudományos mesterszakokon is lehet duális formában tanulni. Folyamatosan tárgyalunk a cégekkel, hogy a képzési programjainkat az ő igényeikhez igazítsuk. Garantáltan azt tanítjuk a hallgatóknak, amire a vállalatoknak valóban szükségük van, ezért a munkáltatók a képzés után, sőt már a képzési idő alatt tárt karokkal várják a legjobbakat – mondta el Kun Ferenc.
A Természettudományi és Technológiai Kar mindig a kor elvárásaihoz és az új igényekhez igazodik, amit a folyamatosan bővülő képzési kínálat is kiválóan tükröz. Tavaly szeptemberben már a harmadik évfolyam kezdte meg tanulmányait a biotechnológia alapszakon, amely immár angol nyelven is elérhető. A képzés rögtön 45 fővel indult, ami jól mutatja a hatalmas érdeklődést – nem véletlenül, hiszen a program a világpiacon is versenyképes tudást kínál.

A TTK hallgatói számára elérhető a geoinformatika mesterszak is, amely rendkívüli népszerűségnek örvend: már a kezdetektől duális formában indult, több mint öt cég aktív partneri részvételével. 

Az újonnan induló anyagmérnök alapszak szintén ígéretes lehetőségeket tartogat, különösen azok számára, akik a Debrecenbe települt akkumulátorgyáraknál vagy autóipari vállalatoknál szeretnék megvalósítani karrierálmaikat.

Összesen 13 alapszakra: anyagmérnök, biológia, biomérnök, biotechnológia, edző, fizika, földrajz, földtudomány, kémia, környezettan, matematika, vegyészmérnök (nappali, levelező), villamosmérnök (nappali, levelező) és 13 ráépülő mesterszakra: anyagtudomány, alkalmazott matematika, biológus, biomérnök, biotechnológia, fizikus, geográfus, geoinformatika, hidrobiológus, környezettudomány, matematikus, vegyész, vegyészmérnök adhatók be a jelentkezések, valamint az osztatlan tanárképzés lehetősége is adott a felvételizők előtt, akik több mint hetven lehetséges szakpár közül választhatnak.

A TTK-n kínált szakokra az érdeklődés folyamatos, a kar képzései nemzetközi szinten is népszerűek, emelkedik az önköltséges külföldi hallgatók száma is.

A képzési kínálatról és a felvételiről a Természettudományi és Technológiai Kar honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők.


Sajtóközpont