Együttműködés a tudományos sokféleség jegyében

A közös gyógyszer-, orvos- és egészségtudományi kutatások érdekében, valamint az informatika és a sport területén kötött keretmegállapodást a Debreceni Egyetem, valamint a University of Central Florida az 5. Hungarian Summit címmel szervezett amerikai-magyar együttműködéseket támogató konferencia debreceni eseményén. A két intézmény vezetői azt tervezik, hogy oktatói, hallgatói és kutatói kollaborációk révén még szorosabbra fűzik az együttműködést.

Tavaly júniusban járt Floridában a Debreceni Egyetem delegációja, abból a célból, hogy bemutassa az intézmény oktatási, kutatási, innovációs fejlődési irányait, jó gyakorlatait és nemzetközi kapcsolatait. Az elmúlt évben erősödő közös stratégiai elképzeléseknek köszönhetően újabb mérföldkőhöz ért a DE és az amerikai egyetem közötti partnerség június 3-án. A Hungarian Summit eseménysorozat DE által rendezett egész napos programjának keretében amerikai és kanadai egyetemek, vállalkozások és nonprofit szervezetek képviselői látogattak Debrecenbe. A látogatás során együttműködési keretmegállapodást kötött a két egyetem a Főépület Karácsony Sándor termében.

Az ünnepélyes aláíráson Szilvássy Zoltán, a DE rektora kiemelte, hogy a két egyetem hasonló profilú, hiszen mindkettő szerteágazó módon foglalkozik a tudománnyal, ennek köszönhetően több területen is lehetőség nyílik a közös munkára.

- Ez a kiemelt diplomáciai jelentőségű keretmegállapodás az egyetem rendkívül széles spektrumára tekintettel számos fókuszterületen ígér nagyon gyümölcsöző együttműködést. A DE erőssége a multidiszciplinaritás, így például az egyetemi orvos- és egészségtudomány, valamint a gyógyszerkutatások az agrárhoz kapcsolódva több tudományos és üzleti szempontból hasznos terméket adtak már a világnak. Ahogyan Martha Gray, az MIT fejlesztési és innovációs igazgatója fogalmazott: a Debreceni Egyetem Európában egyedülálló, vertikálisan összerendezett innovációs rendszerként működik. Ez azt jelenti, hogy az alapkutatástól az ipari kutatáson keresztül a termékmegjelenésig ez egy fejlett struktúra. Ha megtaláljuk a keretszerződésben lévő fókuszpontokat, akkor ez mindkét intézmény számára egy rendkívül gyümölcsöző kapcsolatot eredményezhet - fogalmazott a rektor.

Az amerikai egyetem élen jár az űr- és gyógyszerkutatásban, a mesterséges intelligencia alapú fejlesztésekben, ezek lehetnek az együttműködés fő irányai. Az elmúlt két évben a DE vezetése és kutatói szakmai egyeztetéseken körvonalazták a partnerség lehetséges fókuszpontjait, Nagy Péter professzor és a University of Central Florida Business Incubator programjának vezetője, Carol Ann Dykes Logue irányításával. A tervek között szerepel az is, hogy a két intézmény közös diplomát adjon a hallgatóknak. 

A ceremónián Carol Ann Dykes Logue személyesen, Nataly Chandia, a University of Central Florida Global alelnöke és Mark Hartman, az egyetem igazgatója online vett részt. Mark Hartman köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem múltja és eddigi sikerei a tudomány és az oktatás területén egyaránt jó lehetőséget jelentenek az együttműködésre.

- Biztos vagyok abban, hogy ez a megállapodás azon jövőképünk kiteljesedése felé mutat, mely során az oktatás, a kultúra és különféle tudományterületek irányába tudjuk majd kiterjeszteni a közös tevékenységünket. A Debreceni Egyetem gazdag múlttal rendelkezik a magyar oktatásban és az oktatástörténetben, büszkék vagyunk arra, hogy egy ilyen nagy presztízsű intézménnyel köthetünk együttműködést, a kutatói és oktatói mobilitás, valamint a tudományos kollaborációk terén dolgozhatunk együtt. Biztos vagyunk benne, hogy az előttünk álló sok sikeres mérföldkőnek csupán az egyike a mai alkalom - emelte ki az igazgató.

Kossa György, a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint a két intézmény közötti együttműködés példaértékű és a társadalom számára hasznos eredményeket tartogat.

- Ez a kollaboráció gátakat bont el, adminisztrációs akadályokat dönt le azért, hogy a  hallgatók, oktatók és kutatók együttműködve segítsék az emberiség életminőségének javítását. Egy olyan világban, ahol értékdeficit figyelhető meg a különféle társadalmakban, az egyetemeknek küldetésük van, csak értékek mentén mutathatnak példát, nem pedig a haszonelvűség számít minden áron. A floridai egyetem is emberközpontú elvek szerint működik, ezért kiemelkedő jelentőségű az, hogy e két intézmény egymásra talált - tette hozzá a kuratórium elnöke.

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja kiemelte, hogy mindkét egyetem széles spektrumon működik,  és szerinte a közép-floridai egyetemtől egyebek mellett az innováció és annak hasznosítása terén szerezhet előremutató tudást a debreceni intézmény.

- Az egyeztetések két éve kezdődtek, majd tavaly nyáron folytatódtak, és azóta folyamatos a párbeszéd, mely elvezetett a mai naphoz. Arra számítunk, hogy a hallgatóink lehetőséget kapnak majd arra, hogy az Egyesült Államokban tanuljanak, és viszont is lehetőséget biztosítanánk, emellett szeretnénk az innováció és annak hasznosítása kapcsán olyan tudásra szert tenni, melyből sokat profitálhatunk. Szintén fontos együttműködési szegmens lehet a sport, mely a partnerintézmény számára is kiemelt terület, ráadásul mi is az amerikai mintára szervezzük magyar körülmények között a sportstratégiánkat - nyilatkozta a kancellár.

A két egyetem közötti keretmegállapodást a tervek szerint évente értékelik majd az intézmények vezetői és a tapasztalatok alapján jelölik ki az együttműködés konkrét tudományos és kutatási irányait, a kollaborációs fókuszpontokat.

Sajtóközpont - BZ