Egészséges életkezdet és kihívások a várandósság idején

A szülést követő időszakra, a várandósság idejére, a korai életszakra, valamint a családalapításra és az egészséges életkezdetre vonatkozó aktuális tapasztalatokat vitatták meg a szakemberek a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett, hagyományos Dr. Adorján Gusztáv Tamás Emlékkonferencián. A tanácskozáson többek között szó esett a családbarát szülészet gyakorlati tapasztalatairól és a szülésre felkészítés lehetőségeiről is.

A szakmai fórum célja minden évben a legújabb eredmények és tapasztalatok megvitatása mellett az aktuális kihívások és jövőbeni feladatok, célok megfogalmazása, illetve az innovatív tudományos eredmények feltárása a várandósság, a családalapítás, a csecsemőgondozás tematikájával kapcsolatban. 

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház néhai főigazgatójára, Adorján Gusztáv Tamásra emlékező konferencia megnyitóján elhangzott, hogy az esemény minden évben kiemelt figyelmet igyekszik fordítani a terhesgondozás, a védőnői szakmai munka létjogosultságára, a gyermeknevelésre való felkészítésre és mindezek tudományos alapon történő fejlesztésére is.

Móré Marianna, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar dékánja az eseményen arról beszélt, hogy a konferencia megrendezése mostanra érzelmi kérdéssé vált, hiszen személyesen érinti meg a nőket és más emberi szempontok alapján is kiemelkedő a jelentősége. 

- Nincs még egy olyan nap, amikor ennyire intenzíven újra lehet élni a gyermekszületés előtti várakozás időszakát. A rendezvény emlékezés is, Adorján Gusztáv szellemisége, szakmaisága, elköteleződése példaértékű, ennek az örökségnek a birtokában feladatunk és kötelességünk kapcsolatot tartani a szakmával és ki kell tárnunk a kar kapuit azok előtt a kismamák előtt, akik szeretnének naprakész tudásra szert tenni. Tudományos és társadalmi szempontokat figyelembe véve is elkötelezettek vagyunk a gyermeket vállaló nők mellett – hangsúlyozta a kari vezető.

A tanácskozáson részt vett Szabó Tünde, az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos, aki kiemelte: méltó módon emlékezik a kar Adorján Gusztávra, aki nemcsak orvosként, hanem hétköznapi emberként is lelkiismeretesen dolgozott a nőkért, a gyerekekért és a családokért. 

- Ez a konferencia is azt a célt szolgálja, hogy őrizzük és ápoljuk munkásságának hagyatékát, ezzel együtt pedig hangsúlyozottan felhívjuk a figyelmet a családok védelmére és támogatásra. Az egészséges életkezdet alapvetően befolyásolja a gyermekek jövőjét, az édesanyák számíthatnak arra a támogatásra, amit a konferencia is képvisel, mely révén az Egészségtudományi Kar hozzájárul a várandóssághoz kapcsolódó szakmai munka fejlődéséhez – mondta a kormánybiztos.

Jávorné Erdei Renáta oktatási dékánhelyettes, az Egészségtudományi Kar Védőnői Módszertani és Prevenciós Tanszék vezetője köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a várandósság egyszerre érint szakmailag és társadalmilag mindenkit.

- Ez egy közös ügy, hiszen a jövő generációjának boldogulása már az első pillanattól kezdve formálódik. A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara nemcsak a tudásátadás színtere, hanem egy felelősségteljes közösségi műhely is, mely arra ösztönöz, hogy közösen gondolkodjunk, közösen vállaljuk azt a társadalmi felelősséget, ami az egészséges életkezdetet jelenti minden gyermek számára – tette hozzá a dékánhelyettes.

Sztankula Tamás, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház Nyíregyházi Jósa András Tagkórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztály osztályvezető adjunktusa szerint a tanácskozás fontos része a várandósság hete programsorozatnak, melynek köszönhetően hiteles módon támogatják a családokat a gyermekszületésre való felkészülésben, továbbá a konferencia új megközelítéseket és közös elhatározásokat hozhat az egészséges életkezdethez köthető nemes célok elérésében.

A rendezvényen a résztvevők szakmai előadásokat hallhattak a családbarát szülészet gyakorlati tapasztalatairól, a szoptatásra való felkészülésről, az anyai kérésre történő császármetszés kihívásairól és eredményeiről, a gyermekkori görcsállapotokról, a védőoltások szükségességéről és a tévhitekről, az újszülött-ellátás és reanimálás tapasztalatairól, a szülésre felkészítés lehetőségeiről. A konferencia ideje alatt Barabás Ágota, a DE ETK Védőnői Módszertani és Prevenciós Tanszék tanársegédje koordinálásával csecsemőmasszázs bemutatón, az NNYGYK mentálhigiénés szakembereinek irányítása mellett pedig szájüregi szűrésen és edukáción is részt lehetett venni.

Sajtóközpont - BZ