Vár a diplomácia világa

Idén is meghirdeti Diplomataképző Programját a Magyar Diplomáciai Akadémia (MDA). Az ősszel induló képzés egyedülálló lehetőséget kínál a diplomáciai pályán való elhelyezkedéshez. A programra április 5-től lehet jelentkezni. A képzés részleteiről Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese, valamint Pacsay-Tomassich Orsolya, az MDA elnöke pénteken a Debreceni Egyetemen tartott tájékoztatót.

-    A Debreceni Egyetem színvonalas, változatos nyelvi képzést kínál hallgatóinak, emellett a diákok többek között a Konfuciusz Intézet vagy az Angol-Amerikai Intézet tevékenységéhez kapcsolódóan különböző projektekben vehetnek részt, illetve a közép-ázsiai országok kulturális örökségét, hagyományait és nyelveit bemutató Türk Sarok is erősíti a kulturális és nyelvi ismeretek cseréjét. A Debreceni Egyetemen elsajátított tudás szilárd alapot biztosít akár a diplomáciai pályához is – hangsúlyozta Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora. 

A diplomáciai karrierről szólva Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese kiemelte: Magyarországon külügyekkel foglalkozni, megpróbálni a rendkívül nehéz és kihívásokkal teli történelmi és földrajzi adottságok között az országért kiállni, nagyon komoly feladat, ezt sikeresen csinálni csak a legjobbak tudják. 

-    Ahhoz, hogy ennek az országnak a békességét, a biztonságát, a fejlődésének lehetőségét fenntartsa a mindenkori magyar külpolitika, tudás, elkötelezettség kell. Egy hazafias életérzés és alapállás kell hozzá, és kell egy kis rafinéria. Egy olyan időszakban, amikor valóságos veszélyek fenyegetik az ország biztonságát, jólétét, békés fejlődését, akkor ezt a hivatást felvállalni egy óriási felelősség, de azt gondolom, hogy az egyik legnemesebb és legérdemibb formája a nemzetszolgálatnak – tette hozzá Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese.  

A Külgazdasági és Külügyminisztérium utánpótlásának fő bázisa a Magyar Diplomáciai Akadémia, az MDA Diplomataképző Programja kiváló lehetőséget kínál a diplomáciai pályán való elhelyezkedéshez. 
A hallgatók a program első félévében (szeptember-január) mindenekelőtt a külpolitika és a külgazdaság területeit lefedő elméleti és gyakorlati kurzusokon többek között a biztonságpolitika, a geopolitika, a protokoll és a diplomáciai jog területén szerezhetnek széles körű szakmai ismeretet. Emellett nemzetközi tanulmányi utakon, különböző tréningen is részt vesznek. A képzés második félévében (február-július) a Külgazdasági és Külügyminisztériumban, illetve magyar külképviseleteken teljesítenek szakmai gyakorlatot. Az Akadémia hallgatói a program során egy általuk választott nyelvet is tanulnak nyolc hónapig, heti nyolc órában.  

-    A képzésre olyan magyar állampolgárok jelentkezését várják, akik a program megkezdésekor rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, felsőfokon beszélik az angol nyelvet és legalább középfokon valamilyen egyéb idegen nyelvet. A pályázóknak először egy online szakmai és általános műveltségi írásbeli vizsgát kell teljesíteni, ha ezen megfelelnek, szakmai orientációs felvételi beszélgetésen vesznek részt – ismertette Pacsay-Tomassich Orsolya, az MDA elnöke a Debreceni Egyetemen rendezett pénteki tájékoztatón. 

Az idén ősszel induló programra április 5. és május 11. között lehet jelentkezni az MDA weboldalán. Az érdeklődők a képzéssel kapcsolatban részletesebb tájékoztatót a KKM utasításában olvashatnak. A Diplomataképző Programról április 14-én online nyílt napot is rendeznek, melyre az Akadémia Facebook-oldalán lehet regisztrálni. 


A résztvevők ösztöndíjban részesülnek, havi nettó 300 ezer forint juttatást kapnak egy éven keresztül. A képzés nyelve magyar és angol. A képzést sikeresen teljesítők – a megüresedő státuszok függvényében – a Külgazdasági és Külügyminisztériumban kezdhetik meg diplomáciai karrierjüket. A korábbi évfolyamon végzettek harmada már külszolgálaton képviseli Magyarországot. 

Sajtóközpont - CzA