A Debreceni Hospice Alapítvány Méltóság mezeje programja több mint tíz évvel ezelőtt a fekvőbeteg ellátás és az otthonápolás elindítását tűzte ki célul, ma már a Debreceni Egyetem Klinikai Központ hospice osztályát is támogatja. A DAB Székházban szerdán rendezett szakmai napon az ellátással kapcsolatos hazai eredményeket és tapasztalatokat ismertették, valamint európai kitekintéssel, krakkói, prágai, nádszegi jógyakorlatokkal világítottak rá a magyar ellátási rendszerre és fejlesztési lehetőségekre
Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a hospice ellátásban dolgozó szakemberek olyan segítő közösséget alkotnak, mely nélkülözhetetlenné vált az egészségügyben, segített az ellátás megértésében és társadalmi elfogadásában.
- A daganatos megbetegedések, a szív- és érrendszeri betegségek vezető halálokok itthon. Ha nincs gyógyulás, segítségre van szükség, emberhez méltó megoldásnak a legnehezebb helyzetben is lennie kell. Ezt végzi a hospice. A Debreceni Egyetem Klinikai Központban hatalmas erőfeszítéseket tesznek a szakemberek annak érdekében, hogy segítsenek, reményt adjanak és példát mutassanak – fogalmazott Kossa György.
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a konferencián arról beszélt, hogy a cél annak elérése, hogy anyagi és megfelelő szakmai háttér mellett végezhessék a munkájukat a segítők és az önkéntesek, és a lehető legfelkészültebben nyújthassanak támogatást a betegeknek.
- Az egészségügyi ellátás legemberibb és legmélyebb formája a hospice. Ez az utolsó, ahol az ember elkerülhetetlenül szembesül az elmúlással. Ez a végső lehetőség arra, hogy megteremtsük az emberi méltósághoz szükséges feltételeket. Az életvégi ellátás fontosságát felismerve az otthoni szakápolást és az otthoni szolgáltatásokat is támogatja a kormányzat. Debrecenben évek óta példaértékű, úttörő munka zajlik, és valódi zászlóshajóvá érett itt ez a projekt – tette hozzá.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ minden szakmai segítséget és tudást megad ahhoz, hogy a debreceni hospice ellátás a lehető legmagasabb szinten működhessen – jegyezte meg Balatoni Ildikó, a DE KK koordinációs alelnöke.
- A fejlesztési programunk egyértelmű célja az életminőség javítása, a terminális állapotú betegek hozzáértő ellátása, a családtagok segítése. A kihívás abban rejlik, hogyan lehet biztosítani folyamatosan a magas színvonalú és széles körben elérhető ellátást. Ehhez elengedhetetlen a finanszírozás és a szaktudás, a betegút szervezése, melynek alapja az egészségügyi intézmény, a háziorvosok és a szociális ellátó rendszer közötti együttműködés – jelentette ki a KK alelnöke.
Porkoláb Gyöngyi, a Debreceni Hospice Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Debreceni Egyetem Kancellária időskori szolgáltatás- és életvégi ellátás fejlesztéséért ügyvivő-szakértője összefoglalta az alapítvány egy évtizedét, bemutatta az elért eredményeket, és felvázolta a program jövőbeni terveit.
- Nagy út vár ránk, noha ma már, ismertté és elfogadottá vált a hospice ellátás, köszönhetően annak, hogy folyamatosan integrálódott az egészségügyi rendszerbe. A Debreceni Egyetem Klinikai Központban húsz krónikus ágyon látják el a betegeket, valamint a betegellátás mellett kutatásokat is végez az intézmény e területen. Az alapítvány célja, hogy minél közelebb hozza az emberekhez ezt az ellátási formát. Tíz éve küldetésünk volt, hogy Debrecenben is működhessen egy hospice ellátás. Együttműködések mentén kell fejleszteni tudatosítva a társadalomban az egymás iránti felelősséget, és biztosítani kell az emberi méltóságot, ami alanyi jogunk – mondta.
A tanácskozáson résztvevők szakmai előadásokat hallhattak többek között a hospice-palliatív ellátás társadalmi hatásairól, a V4 országokban szerzett tapasztalatokról, a hospice-palliatív rendszerek működésének háttérfeltételeiről, a betegút szempontjából fontos ellátásfejlesztés lehetőségeiről, valamint az otthonápolás és a fekvőbeteg ellátás kapcsolatáról, az ápolás kihívásairól. A konferencia keretében bejárást tartottak a DE Klinikai Központ Hospice-Palliatív Terápiás Osztályon.
Sajtóközpont - BZ
A visegrádi országok hospice-palliatív ellátással kapcsolatos jó gyakorlatait, nemzetközi tapasztalatait mutatták be a Debreceni Hospice Alapítvány szakmai tanácskozásán a DAB Székházban. Kossa György, a Debreceni Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke szerint a Debreceni Egyetem szakemberei példát mutathatnak azzal, amit a végstádiumú daganatos betegekért tesznek.