- Sok kihívás előtt áll a magyar gazdaság, beleértve a kiszámíthatatlan időjárási körülményeket is, az idei, 33. Farmer Expó célja az, hogy letükrözze a változásokat és megpróbálja megkeresni a lehetséges kiutakat. A rengeteg információval szolgáló, háromnapos árubemutató mellett mintegy száz előadás is segíti a gazdálkodókat eligazodni az állattenyésztés és a növénytermesztés aktuális kérdéseiben, illetve az új pályázati lehetőségek között – hangsúlyozta a nemzetközi mezőgazdasági és élelmiszeripari szakkiállítás ünnepélyes megnyitóján Vaszkó László kiállításigazgató.
A Debreceni Egyetem ebben az évben már 32-ik alkalommal ad helyszínt a Farmer Expónak.
- Az egyetem talán a rendezvény történetében most először tud úgy részt venni a programban, hogy a mezőgazdaság számára egy unikális technológiát ad, amire minden állattenyésztőnek szüksége van. Ez a telephelyspecifikus patogénmentesítés. Jelenleg ugyanis mind a mezőgazdaság, mind az orvostudomány nagyon nehézkesen képes védekezni a kórokozók ellen – jelentette be Szilvássy Zoltán rektor. Hozzátette: az új technológiát a pénteki Sertés Szakmai Fórumon mutatják be a gazdálkodóknak.
A minőség és a versenyképesség elengedhetetlen szerepét hangsúlyozta a megnyitón Szólláth Tibor is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú-Bihar vármegyei elnöke köszöntőjében kitért többek között a Kárpát-medencében megszokott, hagyományos mezőgazdasági struktúra változására, a gazdatársadalom adminisztrációs terheire és a támogatásokra, majd mindezek összefoglalójaként úgy fogalmazott: a magyar agrárium csak akkor lesz életképes, ha versenyképes is lesz, a sikerhez pedig összefogás szükséges.
A mezőgazdaság stratégiai jelentőségű terület, aminek jövőjébe bele kell szólnia egy olyan jelentős hatású városnak, mint Debrecen – erről Papp László polgármester beszélt. A vármegyében több mint 106 ezer embernek adnak munkát az agráriumban működő vállalkozások, a szektor árbevétele meghaladja az ötezer milliárd forintot, ennek hetven százaléka Debrecenhez kötődik.
- A Debreceni Egyetem szerepe kiemelkedő ebben, hiszen az intézmény már több mint 150 éve zászlóshajójává vált a magyar agráriumnak és a kapcsolódó képzési folyamatoknak. Meghatározó szerepe van abban is, hogy a város a jövőben tovább tudja növeli súlyát és befolyását ezen a területen. Komoly tudományos és kutatásfejlesztési partnerünk az egyetem, amely révén olyan tudásbázisunk van, ahonnan magasan képzett szakemberek kerülnek ki, elősegítve a mezőgazdaság és élelmiszeripar működését és fejlődését – fogalmazott a polgármester.
A magyar agrárképzés és -kutatás, a hazai szakértők és a gazdálkodók tevékenysége, azok színvonala szinte minden területen lehetővé teszi a világszínvonal elérését – véli Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (MAGOSZ) elnöke.
- Azt gondolom, hogy a város és a Debreceni Egyetem példa lehet a magyar felsőoktatás számára, hiszen itt a multidiszciplinaritás a termőföldtől az orvostudományig, a gyógyításig terjed, teljes életünket átfogóan minden megtalálható és kiváló tudósok hasznosítják a tudást mindannyiunk érdekében – hangsúlyozta az eseményen Jakab István.
A Farmer Expo megnyitójának résztvevőit Farkas Sándor miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár részletesen tájékoztatta a nemrég befejeződött aratás termésmennyiségeiről, -átlagairól, a hazai és nemzetközi piaci árak alakulásáról, a zöldség- és gyümölcságazat idei alakulásáról, valamint a Közös Agrárpolitika következő lehetőségeiről.
- A KAP 2027-ig tartó időszakában a magyar agrárium fejlesztésére szánt források – a kiemelkedő arányú nemzeti költségvetési hozzájárulással együtt – minden eddiginél nagyobb segítséget jelentenek a vidékfejlesztés, a gazdálkodók és az élelmiszerfeldolgozók számára. A teljes forráskeretből csaknem 2900 milliárd forint a vidékfejlesztés céljait szolgálja, a legfontosabb fejlesztési prioritás pedig az erőforráshatékony, magas hozzáadott értéket termelő mezőgazdaság és élelmiszeripar megerősítése – ismertette.
A csütörtökön kezdődött 33. Farmer Expón a szakmai programok mellett ötezer négyzetméteres vásárterületen csaknem kétszáz kiállító várja a látogatókat. A Debreceni Egyetem képviseletében a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság, valamint a Balásházy János Gyakorló Technikum, Gimnázium és Kollégium is bemutatkozik a Böszörményi úti campuson szombatig tartó seregszemlén.
Sajtóközpont