Kínai őszközép ünnep a ZOO Debrecenben

Idén is megtartja a hagyományos kínai őszközép ünnepet szeptember 14-én, szombaton a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Konfuciusz Intézete. A színes, zenés-táncos programokat ezúttal a Nagyerdei Kultúrpark Pandanapjaihoz csatlakozva mutatják be az intézmény kínai hallgatói és oktatói.

A több ezer éves hagyományokra visszatekintő ünnepet - amelynek jellegzetes étele a holdsütemény - a holdnaptár szerint a nyolcadik holdhónap tizenötödik napján rendezik minden évben.

A Debreceni Egyetemen 2019 novemberében kezdte meg működését a DE és a kínai Tiencsini Idegen Nyelvi Egyetem közötti kulturális és oktatási együttműködésnek köszönhetően a Konfuciusz Intézet, amelynek legfőbb célja a kínai nyelv oktatása, a kínai kultúra népszerűsítése és megismertetése mind az egyetem, mind pedig a városban élők körében.

Az őszközép ünnepet első alkalommal 2020-ban rendezte meg Debrecenben az intézet.

A Pandanapokat és az őszközép ünnepet beharangozó keddi sajtótájékoztatón Csontos Pál, a DE BTK Konfuciusz Intézet magyar igazgatója elmondta: az Arany Heteként is ismert őszi fesztivált mind Kínában, mind a világ számos kínai közösségében évente megtartják, hogy alkalmat teremtsenek a családoknak és közeli barátoknak, hogy együtt lehessenek, és megajándékozzák egymást.

- Mi ebben az évben Kína kulturális értékeivel szeretnénk megajándékozni mindazokat, akik szeptember 14-én délután ellátogatnak a Nagyerdei Kultúrparkba – hangsúlyozta Csontos Pál.

A látványos program során többek között kínai ének, zene és népviselet, kalligráfiai, valamint wing chun kungfu bemutató és teakóstolás is várja az érdeklődőket a Vitéz László-színpadon.

- A program szervezésében, előkészítésében a Bölcsészettudományi Kar hallgatói mellett az itt tanuló kínai diákokat tömörítő Kínai Hallgatók Debreceni Egyesülete kiemelkedő szerepet vállal, biztosítva a fellépőket, a hangszereket és a tradicionális viseleteket is – emelte ki Kovács László Erik, a Konfuciusz Intézet titkára.

A keddi tájékoztató keretében adta át a CATL a Nagyerdei Kultúrparknak a Virágkarneválon nagy sikert aratott kompozíció pandacsaládját, amely mostantól a látogatók nagy örömére a ZOO Debrecen egyik parkját díszíti.

Sajtóközpont - BZs