Jubilált a Konfuciusz Intézet

Emlékünnepséget rendezett fennállásának ötödik évfordulója alkalmából a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Konfuciusz Intézete. Az eseményt az intézmény, a kar vezetői, az intézet oktatói mellett megtisztelte jelenlétével a Tiencsini Idegennyelvi Egyetem vezetése és a Kínai Népköztársaság Budapesti Nagykövetségének tanácsosa is.

Az intézmény Konfuciusz Intézete a Debreceni Egyetem (DE) és a Tiencsini Idegennyelvi Egyetem közötti kulturális és oktatási együttműködésnek köszönhetően 2019 őszén jött létre. A Konfuciusz Intézeteket a Kínai Népköztársaság hozta létre a kínai nyelv és kultúra népszerűsítésére, megismertetésére, valamint kulturális kapcsolatainak fejlesztésére. Világszerte már több mint 500 intézet működik, Magyarországon a debreceni ötödikként kezdte meg működését. Legfőbb tevékenysége a kínai nyelv oktatása, a kínai kultúra közvetítése, ezen kívül kulturális rendezvényeket, előadásokat, filmvetítéseket, valamint különböző ünnepekhez kötődő eseményeket is szerveznek az egyetemi hallgatók, oktatók és a városban élők számára egyaránt.

Az anyanyelvi és magyar oktatók munkájának köszönhetően a kínai tudomány, kultúra, nyelv, történelem és filozófia egyik fellegvára működik a Debreceni Egyetemen, ahol április 1-én ünnepelték az évfordulót, amelyre Kínából is érkeztek vendégek.

A delegáció tagjai Budapesten elsőként a diplomáciai képviseletre látogattak el, ahol Gong Tao nagykövettel találkoztak, majd a hivatalos program a Magyar Könyvtárosok Egyesületénél folytatódott, ahol kínai-magyar megállapodás született a két ország közötti oktatói-kutatói együttműködésről és cseréről, a nyelvoktatás további erősítéséről, valamint a hazai felsőoktatási intézményekben, így a Debreceni Egyetemen is működő Konfuciusz Intézetek oktatóinak nyelvtanulását elősegítő kínai tanulmányutak lehetőségeiről is.

Debrecenbe érkezve a tiencsini vendégeket elsőként Puskás István, Debrecen Megyei Jogú Város kulturális ügyekért felelős alpolgármestere fogadta.

Az ünnepséget megelőzően a Zhou Honglei, a Tiencsini Idegennyelvi Egyetem párttitkár vezette delegációt Szilvássy Zoltán, a DE rektora és Kiszil Okszána, a DE Rektori-Kancellári Kabinet Koordinációs és Stratégiai Igazgatóság Koordinációs Irodájának igazgatója fogadta a Főépület Rektori Tanácstermében, ahol közösen értékelték a Konfuciusz Intézet megalakulása óta eltelt évek eredményeit, valamint kölcsönösen biztosították egymást a közös munka további folytatásáról és támogatásáról.

- Debrecenben csaknem 500 éve, a felsőoktatás kezdete óta fontos volt a város, az egyház, az oktatási intézmények és a helyi ipar képviselőinek együttműködése. Fél évszázad elteltével ez a négyes innovációs struktúra tovább erősödött, kiegészülve a külföldi vállalatokkal. Ebbe a rendszerbe kapcsolódott be öt évvel ezelőtt a Debreceni Egyetemen megalakult Konfuciusz Intézet, amely a kínai nyelv és kultúra művelése, oktatása mellett aktívan részt vesz a város, valamint az itt működő ipari vállalatok, kiemelten a kínai partnerek – CATL, EVE Power, Semcorp – életében – fogalmazott a Főépület Karácsony Sándor termében rendezett ünnepség megnyitóján Szilvássy Zoltán.

Kiszil Okszána az intézmény 1538-ra visszanyúló történetét, fejlődését idézte fel, kiemelve, hogy mára a Debreceni Egyetem az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézménye, amely 13 karral, 25 doktori iskolával működik, hallgatóinak száma eléri a 40 ezret, közülük csaknem 8 ezren mintegy 130 országból érkeztek Debrecenbe tanulni, köztük a DE karain tanuló 418 kínai diák.

- Tavaly volt a Kína és Magyarország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója, a kétoldalú kapcsolatok Hszi Csin-ping elnök látogatásának köszönhetően történelmi csúcspontra értek. Az elmúlt években folyamatosan elmélyültek az oktatási, gazdasági és kereskedelmi együttműködések is, így egyre nő a kereslet a kínai nyelvet beszélő szakemberek iránt – hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében a Kínai Népköztársaság Budapesti Nagykövetségének tanácsosa.

Han Dongshen rámutatott: a nyelv a kommunikáció eszköze, a kultúra hordozója, valamint a civilizációk közötti párbeszéd és eszmecsere hídja. A Debreceni Egyetem Konfuciusz Intézete pedig kulcsfontosságú csatorna a párbeszéd és a kölcsönös tanulás ösztönzésére.

Az intézet 2019 novemberi megalapítása óta folyamatosan fejleszti oktatási rendszerét, nyelvi, kulturális és tematikus előadásokat indított, regisztrált hallgatóinak száma pedig meghaladta a 3500-at.

– Mára a Konfuciusz Intézet Debrecen városának, sőt, Magyarországnak fontos kínai nyelvoktatási központjává és kulturális csereplatformjává vált. A hosszú távú együttműködés során a két egyetem vezetői többször is kölcsönös látogatásokat tettek, így testvéri barátság alakulhatott ki, ami tökéletesen megtestesíti a konfuciuszi alapelveket: közös megbeszélés, közös építés és közös haszon – emelte ki beszédében Zhou Honglei.

A Tiencsini Idegen Nyelvi Egyetem párttitkára az oktatómunka terén elért sikerek mellett beszámolt a város önkormányzatával, a Magyar-Kínai Baráti Társasággal, a Budapesti Kínai Kulturális Központtal, valamint a CATL vállalattal kialakított szoros együttműködéséről, a programok közül pedig a sikeresen megrendezett Őszközép Ünnepet, a Petőfi Irodalmi Kiállítást, a Kínai Nyelv Világnapját, a Kínai Híd Szimpóziumot és a közelmúltban tartott Kínai Lampionfesztivált említette.

Ez utóbbin mutatkoztak be a Táncoló tündérek, a DE magyar hallgatói, akik az ünnepség résztvevői előtt is bemutatták kínai tánctudásukat.

A DE Kínai Hallgatók Egyesülete meglepetésprodukcióval, a diákok mindennapjait bemutató kisfilm-összeállítással, az intézmény Multimédia- és E-learning Technikai Központja pedig az intézet öt évét feldolgozó videó bemutatásával járult hozzá a jubileumhoz.

Az ünnepséget követően a kínai vendégek találkoztak a Debreceni Egyetemen tanuló honfitársaikkal is.

Az évfordulóra a DE Konfuciusz Intézete ünnepi kiadványt is megjelentetett.  

Sajtóközpont - BZs